TÜİK Ocak 2019 TEFE TÜFE Enflasyon Rakamları ve Şubat Ayı Kira Artış Oranı Hangi Tarihte Ne Zaman Açıklanacak? Tüm Detaylar!

TÜİK’in Ocak ayı TEFE ve TÜFE enflasyon oranlarını ve Şubat ayı için kira artış oranlarını yakın bir tarihte açıklaması bekleniyor. Peki yeni rakamlar hangi tarihte duyurulacak. 2019 Kira Zam Oranı ve Kira Zam Hesaplaması Nasıl Yapılacak? Detaylar haberimizde yer almaktadır…

TÜİK Ocak 2019 TEFE TÜFE Enflasyon Rakamları ve  Şubat Ayı Kira Artış Oranı Hangi Tarihte Ne Zaman Açıklanacak? Tüm Detaylar!

TÜİK Ocak ayı enflasyon rakamlarının açıklanması için geri sayım başladı. Yapılan yasal düzenlemelerden sonra milyonlarca kiracının kira ücreti, TÜFE üzerinden hesaplanacak.

Şubat ayı kiralarına yapılacak zamlar için 71 maddelik torba yasa ve yapılan kanun değişiklikleri mecliste onaylandı. Buna göre Şubat ayı kira zam oranları 12 aylık TÜFE ortalaması ile hesaplanacak ve kiracılara büyük kolaylık sağlanacak.

Ocak ayı TEFE ve TÜFE Rakamları Hangi Tarihte Açıklanacak?

Türkiye İstatistik Kurumu, ocak ayına ait enflasyon oranlarını 4 Şubat tarihinde açıklayacağını duyurdu. Bu enflasyon rakamları Ocak ayı enflasyon rakamlarını gösterecek ve ayrıca Şubat ayında uygulanacak olan kira artış oranlarını da belirtmiş olacak.

Bu gelişmelere göre, Ocak ayıyla beraber kira sözleşmeleri dolan ve Şubat atından sonra kiralarına zam uygulanacak olan kiracıların zam oranları da 4 Şubat tarihinde açıklanmış olacak. Yapılan yasal değişikliklere göre kira artış oranlarının hesaplanması, 12 Aylık TÜFE ortalaması üzerinden yapılacak.

Kira Artış Rakamları Ne Zamandan İtibaren TÜFE Yoluyla Hesaplanacak?

7161 Vergi kanunları ve bazı kanun ve KHK’larda yapılan değişikliklerle, 18 Ocak 2019 tarihli Resmi Gazete üzerinden yayımlandığı için, ilgili kanunda 18 Ocak tarihi ile yürürlüğe girmiş sayılacak. 18 Ocak’tan itibaren kira artış rakamları TÜFE ortalaması üzerinden hesaplanacak.

2019 Kira Zam Oranı ve Kira Zam Hesaplaması Nasıl Yapılacak?

Yasal değişiklikler sonucunda, yıllık kira zam oranı hesaplamaları de değişikliğe uğramış oldu. Bu aydan itibaren 12 aylık ÜFE rakamları ortalamasıyla yapılan kira zam oranları artık olmayacak. Kira zam oranları artık 12 aylık TÜFE ortalaması esas alınarak yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 02 Şubat 2019, 15:13

YORUM EKLE