TÜİK Verilerine Göre En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Borsa Oldu!

TÜİK'in duyurduğu rakamlarla beraber önceki ay hangi yatırım araçlarının ne kadar kazandırdığı ya da kaybettirdiği de belli oldu. Gelin hangi araçların ne kadar kazandırıp kaybettirdiğine beraber bakalım.

TÜİK Verilerine Göre En Fazla Kazandıran Yatırım Aracı Borsa Oldu!

En Çok Para Kazandıran Yatırım Şekli Borsa Oldu

Geçilen ay en çok para kazandıran yatırım şekli borsa oldu. Türkiye İstatistik Kurumu TÜİK bu senenin Ocak ayı ile ilgili finansal yatırım araçlarının gerçek getiri yüzdelerini duyurdu. Tüketici Fiyatları Endeksi TÜFE ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiği halde Ocak ayında en çok gerçek kazancı Borsa İstanbul 100 Endeksi elde etti.

Bu bağlamda en çok aylık gerçek kazancı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %3,99, TÜFE ile indirgendiğinde %3,36 ile BIST 100 Endeksi’nde oldu. Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yatırım araçlarından külçe altın %3,71 oranında, devlet iç borçlanma senetleri DİSB %3,21 ordanında, mevduat faizi %1,03, Euro %0,92, dolar % 0,57 gerçek kazanç oluşturdu.

Geçtiğimiz Aylar Boyunca Dolara Yatırım Yapanlar Kaybetti

TÜFE ile indirgendiğinde külçe altın % 3,09 oranında, DİBS % 2,58 oranında, mevduat faizi (brüt) % 0,42 oranında, ve Euro % 0,31 gerçek kazanç sağladı. Dolar ise % 0,04 oranında yatırımcısına kaybettirdi.

DİBS 3 aylık incelemelerinde de Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %19.69 oranında gerçek kazanç oluşturdu. TÜFE ile indirgendiğinde ise %15,51 oranıyla yatırım yapan kişilere en çok gerçek kazancı sağlayan yatırım aracı oldu. Euro’nun Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %4,57 oranlarında kaybettirdiği görülüyor. TÜFE ile indirgendiğindeyse %7,9 oranında, yatırım yapan kişilere para kaybettirdiği anlaşılıyor.

6 Aylık Dönemde Yatırım Araçları

6 aylık incelemelere göre ise külçe altın, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %2,76 oranında, TÜFE ile indirgendiğinde ise %5,94 oranıyla yatırım yapmış olan kişilere en çok kazanç elde etme imkanını sundu. Aynı dönem içinde BIST 100 Endeksi, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde %11,21 oranında yatırımcısını zarar ettirdi. TÜFE ile indirgendiğinde de %8,46 oranıyla da yatırım yapan kişilere en fazla kaybettiren araç olarak BIST 100 Endeksi belirlendi.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 13:09

YORUM EKLE

Popüler Haberler