TÜİK yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları belli oldu! Ekonomi 2019 Temmuz-Eylül dönemini kapsayan veriler ve büyüme oranı

Türkiye ekonomisinin üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları belli oldu. TÜİK bu yılın üçüncü çeyreğin büyüme oranlarını açıkladı. Ayrıca 2019 Temmuz – Eylül dönemini kapsayan veriler ve büyüme oranları da açıklandı.

TÜİK yılın üçüncü çeyreğindeki büyüme rakamları belli oldu! Ekonomi 2019 Temmuz-Eylül dönemini kapsayan veriler ve büyüme oranı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın üçüncü çeyreğine ait gayri safi yurt içi hasılayı açıkladı. TÜİK’den gelen açıklamaya göre, yılın üçüncü çeyreğinde Türk ekonomisinde %0,9’luk bir büyüme yaşandı.

Türkiye ekonomisinde yaşanan küçülmelerin ardından 2019 yılı üçüncü çeyreğinde büyüme oranının %1 olacağı tahmin ediliyordu. TÜİK’in daha önce açıkladığı verilerde, ekonomide bu yılın ilk çeyreğinde yıllık %2.4, ikinci çeyrekte ise %1.5 daralma yaşanmıştı.

Hane Halkı Tüketim Harcamalarında %1,5’lik Artış

TÜİK hane halkına ve hane halkına hizmet veren kar amacı olmayan kurumların tüketim harcamalarını da açıkladı. Bu verilere göre bu yılın üçüncü çeyreğinde 2018 yılının aynı çeyreğine göre zincirlenmiş hacim endeksi %1,5 oranında arttı. Devletin nihai tüketim giderleri %7 yükseldi. Ayrıca gayrisafi sabit sermaye oluşumu ise %12,6 oranında düştü.

Güncelleme Tarihi: 02 Aralık 2019, 18:56

YORUM EKLE

Popüler Haberler