TÜİK'in Verilerine Göre İnşaatçılar Konut Satış İstatistiklerini Değerlendirdi

İnşaatçılar konut sektöründeki satış istatistiklerini TÜİK’in verilerine göre değerlendirdi. Ülke geneli satış miktarında gerçekleşen % 24,8 azalmanın ise sektörde hali hazırda beklenen bir sonuç olduğunu dile getirdiler.

TÜİK'in Verilerine Göre İnşaatçılar Konut Satış İstatistiklerini Değerlendirdi

Bahaş Holding Ceo’su Abdüssamet Bahadır verdiği röportajda konut satış rakamlarındaki yılın ilk verilerinin kendilerini şaşırtmadığını, satıştaki azalmaların yabancıya satışın kapılarını açtığını söylüyor. TÜİK rakamlarına göre yabancıya satışta rekor tablo söz konusu. Geçtiğimiz seneyi %78,4 artışla 39.663 olarak kapatmışken bu senenin Ocak ayı verileri geçen seneye oranla %81,9 artarak 3.168’e ulaşması bizim için son derece sevindirici bir haber diyen Abdüssamet Bahadır ‘’Yabancıya satış her geçen gün kendi rekorunu kırıyor’’ diyerek ekledi; ‘’Hatta yıl sonunda 50 bini aşmamış şaşırtıcı olmaz.’’

Kar Yapı Yönetim Kurulu Üyesi Şenol Üçüncü; Türkiye genelindeki konut satışlarında yaşanan %24,8 düşüşün açığını sektör olarak yabancıya satış ile kapattıklarını dile getirdi. Sektörün kendini bir şekilde dengelediğini söyleyen Şenol Üçüncü düşen konut kredi faizlerinin ise yerli yatırımcıyı harekete geçireceğini unutmamak gerektiğini belirtiyor. 2019 yılındaki yabancıya satışın artışındaki en önemli faktör yurtdışında yaşayan vatandaşlarımıza yapılan satışlar. Bu durumdan yararlanmak adına yurt dışında fuarlar düzenlenmeye başladı. Bu fuarların satışları artırması bekleniyor.

İnsay Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Çulhalık; Türkiye’deki konut satış miktarındaki düşüşü ülke geneli konut kredi faizlerinin yüksekliğine bağladı. İpotekli satışların toplam konut satışları içindeki payının %9 olması kredi satışların olmadığın gösteriyor diyen İhsan Bey tıpkı meslektaşları gibi yabancıya satıştaki artışın sebebinin yurt dışındaki Türkler olduğunu söylüyor. Başta Almanya ve Avrupa’daki Türk vatandaşlar anavatanlarından ev sahibi olabilmek adına şirket kampanyalarından ve ödeme kolaylıklarından yararlanıyorlar. Yıl sonu için ise artış beklentisini bir kez de İhsan Bey dile getirmiş oluyor.

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 16:38

YORUM EKLE

Popüler Haberler