Tüketici İhtiyaç Kredilerinde Vade 60 Aya Çıkarıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni bir düzenleme yaptı ve yeni düzenleme Resmi Gazete’de yayınlanarak resmen hayata geçti. Yeni yönetmeliğe göre, tüketici/ihtiyaç kredilerinde vade üst sınırı 60 ay olarak belirlendi. 60 ay vade imkanı sayesinde tüketici/ihtiyaç kredilerinin kullanımında büyük oranda artış bekleniyor.

Tüketici İhtiyaç Kredilerinde Vade 60 Aya Çıkarıldı!

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu yeni bir kararın altına imza attı ve tüketici ihtiyaç kredilerinde vade sayısını 60 aya kadar çıkardı. Kredilerde en çok 60 aya kadar vade kararı alan BDDK’nın düzenlemeleri, Resmi Gazete’de yayınlanarak hayata geçirildi.

Tüketici İhtiyaç Kredilerinde 60 Ay Vade

Yeni düzenlemelerin uygulanmasının ardından, bankalar müşterilerine 60 aya kadar varan ihtiyaç kredilerini sunabilecek. Müşteriler istekleri doğrultusunda 60 ay vadeli ihtiyaç kredisi alabilecek. İhtiyaç kredilerinde vadelerin uzaması, kredi taksitlerinin düşüşüne sebep olacak ve ödemeler uzun sürelere yayılacak.

Daha önce ihtiyaç kredisi vade sayısı en fazla 36 aydı. Yürürlüğe koyulan yeni düzenleme ile birlikte bankalardaki kredi kullanım miktarının da önemli ölçüde artması bekleniyor.

Eski Krediler Yeniden Düzenlenebilecek

BDDK tarafından yeni yönetmeliğe eklenen geçici bir madde ile, bu maddenin haya geçirilmesinden önce sunulan ihtiyaç kredilerinin borç bakiyeleri, borçlu tarafından talep edilmesi halinde 60 ay vadeyle tekrardan yapılandırılabilecek.

Güncelleme Tarihi: 04 Mart 2019, 14:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler