Türk Müteahhitler Kazakistan'da Yap-İşlet-Devret Projelerine Başladı

Alsim-Alarko ve Maktol firmaları bir ilke imza attı. Kazakistan'ın Almati kenti için hazırlanan dev proje Yap-İşlet-Devret inşaatı başlıyor. Detaylı bilgi içeriğimizde yer almaktadır.

Türk Müteahhitler Kazakistan'da Yap-İşlet-Devret Projelerine Başladı

Geçtiğimiz yıl mayıs ayında temelleri atılan yol inşaatı Türk müteahhitleri harakete geçirdi. Kazakistan'ın Almati şehrinde 66 km uzunluğunda 6 şeritli yol yapılacak. Alsim-Alarko ve Makyol şirketleri Koreli SK ile birleşerek ilk kez gerçekleştirilecek olan dev projede yer alacaklar. İnşaatın yapılacağı bölgede ilk kez gerçekleşecek olan Yap-İşlet-Devret projesinin maliyeti 480 milyon dolara mal olacak. Kazakistan'ın bu proje ile Bakad'ın Almati kenti için git gide sorun olan trafiğine çözüm olması bekleniyor. 4,5 yıl gibi bir süreçte tamamlanması beklenen YİD, şehrin 30 km uzağında yer alacak. 

YİD Projesi Neden Bu Kadar Önemli?

BDT, Alsim-Alarko, Kazakistan, Özbekistan ve Rusya Ülkeleri Bölge Koordinatörü Abbas Şahin yapmış olduğu açıklamada, 1993 yılında Kazakistan'ın taahhüt sektörü içerisinde yer aldıklarını, uygulanacak olan YİD modelinin oldukça büyük bir öneme sahip olduğunu belirtti. Aynı zamanda Alarko adı altında Kazakistan sınırları içerisinde Makyol firması ile oldukça önemli bir projeye imza attıklarını söyledi.

Abbas Şahin, projenin 66 km uzunluğa sahip olacağını, planan projede ilk 5 km ve son 10 kilometresi 2 çarpı 2 dört şerit olacak. Akıllı yol sistemi ile görüntülü takip edilecek yol için tüm araç girişlerinin ve çıkışlarının izleneceği ve bu yolu tercih edecek vatandaşların para ödemeleri gerektiğini bildirdi. Akıllı teknoloji ile yol bakım ve işletiminin yapılması ve akıllı bot yardımı ile araç kullanıcılarına hava durumu ile bilgilendirme yapılması bekleniyor. Yol güzergahı dışına alınması gereken altyapıların, 140 yüzey suyu toplayıcı kanal ve menfez, 26 milyon metreküp toprak ve köprüler için 430 bin metreküp beton ile yapılması planlanıyor.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 13:44

YORUM EKLE