Türk Telekom SMS ile findeks kredi notu sorgulama servisi

Türk Telekom SMS ile findeks kredi notu sorgulama servisi mevcuttur. Kredi notu sorgulama işlemleri için sorgulama kanalları ile tek tuşla kredi not detaylarını öğrenebilirsiniz.

Türk Telekom SMS ile findeks kredi notu sorgulama servisi

Türk Telekom kredi notu sorgulama işlemi konusunda bankalardan kredi kullanabilme konusunda kredi notunun belli bir seviyede olması gerekmektedir. Kredi notu bütün bankaların kredi verirken değerlendirmeye tabii tuttuğu bir kriter olarak karşımıza çıkmaktadır. 

Kredi veya kredi kartları düzensiz olarak ödendiğinde kredi notunun düşmesi gibi bir durum söz konusu olacaktır. Uzun süre boyunca kredi veya kart ödemesindeki düzensiz ödemeler kredi notunun düşmesine sebep olacaktır. Kredi kullanmak için kredi başvuru yapılmadan önce kredi notunu sorgulama için durum daha mantıklı kabul edilebilmektedir. Kredi notunu bilerek başvuruda bulunulması, kredi başvurusunun temelleridir.

Türk Telekom findeks kredi notu sorgulama

Findeksle bankaya girmeye gerek kalmaksızın yalnızca cep telefonuyla tek tuşla kredi notu öğrenilebilmektedir. Findeks kredi notu sorgulama servisi SMS ile bilgi alınabilecek bir servis olmaktadır. Bu değerler ise 1 ila 1900 arasında şekillenmektedir.

Değerleri açma noktasında 1 en riskli puanı gösterirken 1900 en az riskli puan olarak karşımıza çıkmaktadır. Bankacılıkta; kredi başvuruları, ev-araç satın alma veya kiralama işlemleri büyük bir performans göstergesi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Türk Telekom kredi sorgulama işlemi

Kredi notu sorgulama servislerinin tamamı 18 yaşından büyük olan herkes tarafından kullanılabilmektedir. Eğer daha önce bankalarla herhangi bir çalışması olmayan kişiler varsa kredi notu oluşmayacaktır ve bundan dolayı bankanın karşısında herhangi bir olumlu veya olumsuz tutum olmayacaktır.

Türk Telekom kredi not sorgulama servisi

Mobil cihazı eline alarak T.C. kimlik numarası ve doğum tarihi aralarında boşluk bırakılarak 1122’ye gönderilmelidir. Findeks not sorgulama işlemi için sorgulama talebi iletilmesi halinde SMS ile not bilgileri iletilecektir. Servisten yararlanabilmek için SMS bedeli bütün vergiler dahil 12.5 TL’dir.

Türk Telekom findeks not sorgulama şartları nelerdir?

İşe giriş yapmadan önce bankayla olan iletişim gücünüzün ne seviyede olduğunu bilmeniz gerekmektedir. Daha önce kredi almamış veya kredi kartı kullanmamış kişilerin kredi notu olmayacaktır. Öte yandan 5 yıl içerisinde bireysel kredi, kredi kartı ve kredili mevduat hesabı kullanan kişiler Türk Telekom servislerinden yararlanabilmektedir. Kara listedeki kişi not sorgulamasını ancak 5 yıl sonrasında yapabilecektir.

Kredi notu nedir?

Bankacılık faaliyetlerinde finansal geçmişin değerlendirildiği ve risk analizi yapıldığı puanlama sistemine kredi notu denmektedir. Kredi notu son 5 yıl içerisinde bütün bankacılık işlemleri değerlendirilerek hesaplanır. Kredi notunun değerlendirilmesi konusunda göz önünde bulundurulan bazı kriterler vardır. Geçmişe dönük düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri yüzde 30, vadeli ve vadesiz hesaplarla ödenmeyen kredi borçları yüzde 25, yeni açılan krediler yüzde 20, daha önce açılan kredi toplamı yüzde 15 etkilemektedir.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2019, 13:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler