Türkiye'de Bir İlk Olan Akıllı Şehir Uygulaması İstanbul'da Başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türkiye'de bir ilk olan ve belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını İstanbul Esenler'de başlatacaklarını açıkladı.

Türkiye'de Bir İlk Olan Akıllı Şehir Uygulaması İstanbul'da Başlıyor

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, İstanbul 'da Uluslararası Dünya Akıllı Şehirler Kongresi'nin açılışında yaptığı konuşmada, 3 gün boyunca bu kongrede geleceğin akıllı şehirlerine ilişkin proje ve tasarımların ele alınacağına dikkat çekerek, 10 binin üzerinde profesyonelin bir araya geleceğini belirterek "Esenler'de akıllı şehir çözümlerini hayata geçiriyoruz. Esenler Belediyesi'ne devredilen 8,7 milyon metrekare alanla birlikte sıfırdan yeni bir yaşam alanı oluşturuyoruz” ifadelerini kullandı.

Bakan Varank; Teknoloji üreticileriyle, kullanıcılarının bir arada olacağı bu dev teknoloji platformunda daha ilginç fikirlerde üretileceğine inandığı üzerinde durarak şöyle konuştu:

"AK Parti olarak vatandaşlarımızın günlük hayatını kolaylaştırmak mottosuyla yola çıktık. Nitekim bu bakış açımızı Sayın Cumhurbaşkanımızın ilan ettiği 31 Mart Yerel Seçim Manifestomuza da yansıttık. Kentsel tasarım, üzerinde önemle durduğumuz bir konu. Şehirlerin ve sakinlerinin ihtiyaçlarını gözeterek, fiziki dönüşümü kültürel, ekonomik ve sosyal dönüşümle birlikte tasarlayıp yepyeni bir şehircilik hamlesi başlatacağız. Altyapı ve üst yapı projelerimizi her şehrin asli karakterini güçlendirecek şekilde tasarlayacağız. Teknolojinin imkanlarını şehirlerimizde en iyi şekilde kullanacak, Akıllı Şehirlerle yeni ufuklar açacağız. Bu kapsamda belediye hizmetlerine erişimden, ulaşıma, enerjiden, cihaz yönetimine kadar her aşamada akıllı şehir uygulamalarını destekleyeceğiz.Bunları yaparken milli teknolojileri, milli çözümleri teşvik edecek ve vatandaşımızın emrine sunacağız." diye konuştu.

TÜBİTAK'ın, şimdiye kadar akıllı şehirler alanında 103 milyon liralık bir bütçeye sahip 20 farklı projeyi desteklediğini belirten Varank 2019 ve 2020'de akıllı şehirler temalı çağrıların da olacağı bilgisini paylaştı. Varank, "Bu kapsamda, enerji verimliliği, yenilenebilir enerji, enerjide dijitalleşme, elektrikli ve otonom araçlar ve atık yönetimi konularda destekler tasarlayıp girişimcilerimizin, teknoloji geliştiricilerimizin çağrısına sunacağız." açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2019, 23:42

YORUM EKLE