Türkiye'deki Ekonomik Krize IMF'siz Olmaz Söylemlerine Yerinden Sert Cevap, Abartmayın!

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Poul Thomsen, Türk ekonomisinin gidişatı ile ilgili bir takım değerlendirmelerde bulundu. Thomsen Türkiye'nin ekonominin durgunluk döneminden geçeceğini düşündüklerini belirterek Ülkenin karşı karşıya olduğu sıkıntıları abartılmaması gerektiğini savundu.

Türkiye'deki Ekonomik Krize IMF'siz Olmaz Söylemlerine Yerinden Sert Cevap, Abartmayın!

Thomsen, IMF/Dünya Bankası Bahar Toplantıları kapsamında bir basın toplantısı düzenledi. Düzenlediği basın yoplantısında Dünya genelinde ülkelerin ekonomisiyle ilgili bir takım değerlendirmelerde bulunan Poul Thomsen, Türk ekonomisinin gidişatına dair de  Türkiye'nin bazı sıkıntılarla karşı karşı kaldığını ve ekonominin durgunluk döneminden geçeceğini düşündüklerini belirtti. Bazı ekonomistlerin Türkiye'nin IMF'ye gitmekten başka seçeneğinin olmadığı yönünde ki söylemlerini doğrulamayan türden açıklamalar yapan Thomsan "Türkiye'nin karşı karşıya olduğu sıkıntıları abartmamalıyız.” diye konuştu.

Poul Thomsen, bir yandan perde arkasında görüşme yapıldığı iddialarını yalanlarken, bir yandan da Türkiye ekonomisinin buna ihtiyaç duymadığının altını çizerek "Türkiye'nin bir ekonomik durgunluk döneminden geçeceğini düşünüyoruz. Gayrisafi milli hasılada azalma olacak. Siyasi ve ekonomik karmaşa ekonomiyi kötü etkiledi. Ama Türkiye'nin karşı karşıya olduğu meseleleri abartmamalıyız" dedi. "Türkiye, para politikaları da dahil son altı ayda önemli tedbirler aldı" diyerek Ülkenin enflasyonu düşürmek için sıkı bir para politikası izlenmesi gerektiğini vurguladı.

IMF Avrupa Departmanı Direktörü Thomsen, Türkiye ile yapılan tüm görüşmelerin diğer üye ülkelerin ekonomi yönetimlerine yönelik yapılan sıradan gözetim çerçevesi içinde yapıldığına dikkat çekerek, "Türkiye ile IMF arasında 4'üncü madde kapsamında gözden geçirme çalışmaları dışında, resmi veya perde arkasında gerçekleşen herhangi bir görüşme yok" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 13:29

YORUM EKLE