18 Nisan 2020 Cumartesi 23:01
Türkiye IMF’den borç alacak mı? Fed neden halen Türkiye’ye swap hattı açmadı?
Takip Et:

Tüm dünyayı saran korona virüs salgını ülkemizde de binlerce insanda tespit edildi. Geçen ay vakaların ortaya çıkmasının ardından Türkiye Fed’e Swap işlemi için başvuru yaptı. 90 ülkeye Swap hattı açan Fed,  Türkiye geçen hafta başvurduğu halde henüz swap işlemi başlatılmadı. IMF Swap hattına alınmayan ülkeler kısa vadeli dolar likidite programı hazırlamaktadır. Vatandaş açıklanan bu bilgiden sonra Swap nedir, neden hala Fed kabul etmemiştir ve IMF’den borç mu alınacak merak etmektedir.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası döviz rezervleri salgın sonrası hızla azalmaya başladı. 31 Ocak verilerine göre rezervler açıklandı. Merkez Bankası brüt rezervleri 2 milyar 656 milyon dolar kadar azaldı ve kalan miktar 74 milyar 854 milyon dolar oldu. Dolar azalmaya başladı ve salgın nedeniyle ekonomiyi canlı tutmak için Türkiye, FED, IMF ve G- 20 ülkelerine Swap işlemi için başvuru yaptı. Dolar kıtlığı salgın nedeniyle sadece Türkiye’de değil birçok ülkede görülmektedir. Gelişen ve gelişmekte olan ülkelerde dolar kıtlığı yaşanmaktadır. Küresel piyasada yaklaşık 200 milyarlık dolar borç bulunmaktadır ve dolar likiditelerin bankalar tarafından azaltılmasının ardından dolar akışının da azaltılması karşısında FED para basmaya başlamış ve piyasa için dolarları dağıtmaktadır. FED, 6,5 trilyon dolar basmış ve eş zamanlı olarak 19 ülkede de swap işlemini başlatmıştır. 90 ülkenin içerisinde bulunduğu swap hattına Türkiye’de başvurdu ve henüz başvurusu kabul edilmedi. Türkiye dolar kıtlığı çekmekte ve bu nedenle swap işlemleri yapabilmek için her yere başvuru yapmaktadır.

Swap Nedir?

Bir kişi veya kurumun bir başka kurum ya da kişi ile belirlenen bir süre içinde para değişikliği yapması işlemine swap denmektedir. Bir bakıma bu takas işlemidir. Süre bittikten sonra taraflar aldıkları parayı karşı tarafa anlaşmaya göre belirlenen faiz oranı ile birlikte geri vermektedir.


Genellikle swap işlemleri merkez bankaları tarafından yapılmaktadır. Farklı iki ülkenin merkez bankası kendi aralarında paralarını farklı nedenlerden dolayı ihtiyaç duydukları orana göre swap işlemini gerçekleştirebilirler. FED, Amerika’nın Merkez Bankasıdır ve merkez bankaları ile belirlenen swap işlemi bu şekilde yapılmaktadır.

FED Neden Türkiye’nin Swap Hattı Başvurusunu Açmadı?

FED, swap işlemleri yapan bankalar yüksek riskli ülkelerin bankaları ise swap işlemi gerçekleştirmeye çok sıcak bakmamaktadır. Salgın nedeniyle birçok ülkede dolar kıtlığı yaşanmaktadır. Bu kıtlığın sona ermesi için Türkiye, swap işlemi için Fed’e başvurdu. 90 ülkenin swap işlemini kabul eden Fed, Türkiye’yi bu ülkeler arasında dahil etmedi. FED, swap işlemlerini başlattığı ülkelerin merkez bankalarının cari dengelerini, işsizlik, öz kaynaklarını ve enflasyon rakamlarını derecelendirmektedir.

FED 90 Ülkeye Swap Hattı Açtı Türkiye’ye Açmadı!

Salgın nedeniyle birçok ülkede dolar sıkıntısı yaişanmaya başladı. FED tarafından swap açılan ülkeler arasında Meksika’da yer aldı. Meksika için 2020 yılı IMF tahminleri %-6,6 oranında büyürken Türkiye’de %-5,0 oldu. Meksika enflasyonu %2,7 olarak tahmin edilmektedir Türkiye’de ise %12 olarak belirlenmiştir.

Meksika’da cari dengeyi %-3,0 olarak tahmin edilmektedir. Türkiye’de cari denge %0,4 olarak belirlenmiştir. Meksika’da işsizlik oranı %5,3 olarak tahmin edilirken Türkiye’de işsizlik oranı %17,2 olarak belirlenmiştir. Türkiye’de belirlenen yüksek enflasyon oranları Meksika’da gözlemlenmemiştir. İşsizlik oranı da Türkiye’de çok fazladır. Bu nedenle FED, Meksika’yı da swap işlemlerine dahil ederken Türkiye’yi riskli grup olduğu için dahil edememiştir.

IMF Swap İşlemlerine Dahil Edilmeyen Ülkelere Kredi Verecek!

Salgın nedeniyle ülkeler zor durumda kaldı. Tüm piyasada dolar kıtlığı yaşanmaya başladı. Türkiye’de bu yüzden FED’e swap işlemi için başvuru yaptı ancak henüz Fed tarafından swap işlemlerine dahil edilmedi. Uluslar arası Para Fonu olan IMF ile görüşmelere başlayan Türkiye, hızlı kredi tesisi olan ‘’Rapid Credit Facility’’ nin ne zaman açılacağını merak ediyor. Ayrıca IMF, Türkiye’nin mevcut siyasi duruşunun nasıl bir tavır alacağını da inceleyecek. Türkiye ekonomisinin kısa, orta v e uzun vadedeki gelişmelerinin de inceleneceği belirtildi.


Son Güncelleme: 18.04.2020 23:01
Takip Et:
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.