Türkiye, Zeytinle Dünyaya Açılıyor

Uluslararası anlamda Türkiye'nin ihracatına katkısı büyük bir pay olarak değerlendirilen sofralık zeytinde, bu sezon sonu itibariyle ihracat rekorunun kırılması hedefleniyor.

Türkiye, Zeytinle Dünyaya Açılıyor

Türkiye, birçok ürünün hasatının başladığı ve sona erdiği bu kritik dönemde ihracat alanında rekorlar kırmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda yakın tarihte yaş üzüm ihracatının verileri elde edilirken, büyüme oranı büyük bir sevinç yaratmıştı. Sırada ise sofralık zeytin var. Dünya lideri olmak üzere sofralık zeytin ihracatına yönelen Türkiye, sezonun sona ermesine sayılı gün kala 4 yıl içerisinde yapılan en büyük satış rakamlarının da üzerinde bir sayısal veri elde etmeyi bekliyor. Üretimi açısından Türkiye'nin oldukça güçlü olduğu sofralık zeytinin yurtdışına ihracatında verilerin 400 milyon $ gibi bir rakamı gösterebileceği ön görülüyor.

EN BAŞARILI SEZON OLARAK DEĞERLENDİRİLİYOR

Türkiye'nin özellikle Ege ve Marmara bölgelerinden toplanan zeytinler, dünya sofralık zeytin pazarında büyük rağbet görüyor. Hem yemeklerin lezzetine lezzet katan saf zeytinyağı hem de yemeklerin yanında özel bir tat olan zeytinin üretiminde zenginliklere sahip olan Türkiye, dünya zeytinyağı pazarındaki payını %7 oranında da büyüttü. Bir yılda elde edilen bu büyümede 41 ilden elde edilen zeytin üretiminin payı var. Vurgulanan istatistiklere göre Türkiye'de yıllık kişi başına zeytinyağı tüketimi 2 litrenin altında olarak değerlendiriliyor ve bu rakamın da 2 litrenin üzerine çıkması için çalışmaların sürdürüldüğü ve yerli piyasada zeytin ve zeytinyağı ürünlerinin tanınırlık kazanmasının amaçlandığı ifade ediliyor.

Güncelleme Tarihi: 31 Ağustos 2018, 00:49

YORUM EKLE