Türkiye'de Black Friday günlerinde ne kadar satış yapıldı? BKM verileri açıkladı!

Tüm dünyada adeta alışveriş çılgınlığına dönüşen Black Friday verileri açıklandı. Türkiye’de Black Friday günlerinde ne kadar satış yapıldığı merak konusu oldu. Peki, Türkiye'de Black Friday günlerinde ne kadar satış yapıldı? BKM verileri açıkladı!

Türkiye'de Black Friday günlerinde ne kadar satış yapıldı? BKM verileri açıkladı!

Alışveriş çılgınlığına dönüşen Black Friday 2019 geride kaldı. Bankalararası Kart Merkezi (BKM) de dünyanın dört bir yanında heyecanla karşılanan alışveriş festivaliyle ilgili verileri duyurdu. Sonuçlara göre kartlı ödemelerde Türkiye’de Black Friday rekora ulaştı.

Türkiye’de Black Friday nasıl geçti?

Dünyanın çoğu yerinde Kara Cuma olarak adlandırılan, Türkiye‘de “Süper Cuma”, “Şahane Cuma”, “Muhteşem Cuma”, ”Bereketli Cuma” ve “Efsane Cuma” gibi isimler de verilen Black Friday alışveriş festivalinde mağazalar birçok ürüne indirim uygulayarak müşterilerine fırsatlar sundu. Perakende satış yapanlar Black Friday indirimini tüm haftaya yayarken, alışverişlerde indirimin en fazla cuma günü yapıldığı görüldü.

Açıklanan verilere göre, 2 Kasım günü 4,7 milyar TL’lik kartlı ödeme gerçekleştirildi. Bu rakam geçen yılın Black Friday‘ine göre yüzde 36’lık artışı gözler önüne serdi. Geçen yıl bu dönemde 3,4 milyar TL’lik kartlı ödeme yapılmıştı.

4,7 milyar TL‘lik kartlı ödemenin 1,4 milyar TL’si intenetten yapılan ödemelerle gerçekleştiği görüldü. Geçen yıl aynı dönemle kıyaslama yapıldığında, bu yıl intenetten kartlı ödemeler yüzde 44 oranında artış gösterdi. Kartlı ödemeler için intenetten ödeme payı ise rekor kırarak yüzde 30 seviyesine ulaştı.

29 Kasım Cuma günü indirimlerin etkisiyle bir günde 2,6 milyon farklı kart intenetten ödemeler için kullanıldı. Bu tutarla birlikte bir günde en fazla kartla intenetten ödeme rekoru kırıldı. Bu günde intenetten yapılan kartlı ödemelerin en fazla yoğun olduğu saat dilimi 14.00-16.00 oldu. Bu saat aralığında tüm gün boyunca intenetten yapılan kartlı ödemelerin yüzde 18’i yapıldı. İntenetten ödemelerin yoğunlaştığı bir diğer saat dilimi 16.00-18.00 olduğu görülürken ödemelerin gün içinde öğleden sonra daha yoğun yapıldığı görüldü.

Güncelleme Tarihi: 04 Aralık 2019, 09:03

YORUM EKLE