Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır? Hesap Açılışında İstenen Belgeler

Türkiye'de bulunan ve yabancı uyruklu olup Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayan kişiler için banka hesabı açmak ve ayrıntılarından haberimizde bahsettik.

Türkiye’de Yabancılara Banka Hesabı Nasıl Açılır? Hesap Açılışında İstenen Belgeler

Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı Olmayanlar İçin Banka Hesabı Açma

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı değilsiniz ancak bir banka hesabına ihtiyacınız varsa bu haber tam da sizler için.Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmayanlar için banka hesabı açma ile ilgili tüm ayrıntılar haberimizde yer almakta.

Eğer Türkiye’ye çok sık geliyor, burada bir öğrenciyseniz ya da Türkiye’de yaşamak veya çalışmak istiyorsanız bir banka hesabınızın olması gerekiyor.Peki bunu nasıl yapacaksınız?

Yabancılar İçin Banka Hesabı Açma

HESAP AÇILIŞI ESNASINDA İSTENEN BELGE VE BİLGİLER

  1. Pasaport
  2. İkametgah adresi
  3. Vergi numarası
  4. Mobil telefon numarası

Hesap açılırken pasaport gereklidir yanınızdan ayırmamanız gerekiyor.

Sizden istenecek diğer bir belge ise ikametgah belgesidir.Eğer resmi olarak ikamet ettiğiniz bir adres yoksa bir tebligat adresi belirleyin.Bu adres vergi numarası almak için de gereklidir.

Vergi numaralarını vergi dairelerinden kolayca alabilirsiniz.Vergi numarası almak için de pasaportunuz ve ikametgah adresiniz yeterli olacaktır.

Başvuruda bulunacağınız bankalar sizden Türkiye’deki GSM operatörlerinden alınmış bir telefon numarası talep ediyorlar.Bu bazı bankalarda zorunlu olmayabilir.Ama banka hesabınıza ulaşmak ve banka kanallarını kullanmak istiyorsanız Türk operatör şirketlerinden bir mobil hat almanız yeterlidir.

Hangi Bankalar Yabancılar İçin Hesap Açar?

Türkiye’de bulunan herhangi bir bankadan banka hesabı açabilirisiniz.Türkiye’de bulunan yabancı uyruklu kişilerin en çok tercih ettiği bankalardan birisi de Ziraat Bankası’dır.

Bir bankanı ihtiyaçlarınızı ve beklentilerinizi karşılaması önemlidir.Size en uygun bankayı bulmak için önemsemeniz gereken diğer bir kriter de bankanın yabancı para birimlerini destekleyip desteklemediğidir.Türkiye’deki tüm bankalarda TL,ABD Doları,Euro gibi para birimleriyle banka hesabı açabilirsiniz.Ancak Kuveyt dinarı ya da Suudi Arabistan Riyali gibi para birimleri için bir hesap açmak istiyorsanız seçenekleriniz daralabilir .

Türkiye’de Açılan Banka Hesabı İle Yapılabilecekler

Türkiye’deki bankalardan açacağınız bir hesap ile paranıza kolayca ulaşabilir ve Türkiye’de bulunduğunuz süre boyunca  uluslararası masrafları ödemek zorunda kalmazsınız.

Eğer Türkiye’deki bir şirkette çalışansanız ya da gelecekte çalışmak istiyorsanız maaşınızı direkt bu banka aracılığıyla alabilirsiniz.

 

Hesabınız  kullanıma açıldıktan sonra size  ulaştırılacak banka hesap kartı sayesinde alışveriş yapabilirsiniz. Aynı zamanda banka hesap kartınızı intenet üzerinden online  alışverişlerde de kullanabilirsiniz. Banka kartınızı ATM’lerden hesabınıza para yatırma ve para çekme gibi işlemler için de kullanabilirsiniz.

Türkiye’deki banka hesapları daha fazla faiz kazandırmakta.Tasarruflarınızı mevduat faizi ile değerlendirebilirsiniz. Ayrıca bankanızdan yatırım fonları alarak da tasarruflarınızı değerlendirmeniz mümkündür.

Hesap Açılışı Sonrası Kredi Kartı Alma

Türkiye’de bulunan bir banka size banka hesabı açmanız durumunda hesabı açmış olduğunuz bankadan kredi kartı alabileceğinizin garantisini vermez.Türkiye’de kredi kartı sahibi olabilmek için gereken şartlar vardır ve kişilerin bu şartları taşıyıp taşımadıklarına dikkat edilmektedir.

Bir T.C vatandaşı kredi kartı sahibi olabilmek için iyi bir kredi notu ve belgelenmiş düzenli bir gelire sahip olmalıdır.Bu ve bunun gibi bazı benzer şartlar T.C vatandaşı olmayan yabancı uyruklu kişiler için de aranmaktadır.

Bankalar kredi kartı sahibi olmak isteyen yabancı uyruklu kişilerden belgelenebilir düzenli bir gelir elde etmeleri şartıyla bunun  yanında bir de garantör talep ediyor.

Güncelleme Tarihi: 18 Mart 2019, 07:02

YORUM EKLE
YORUMLAR
Hayal
Hayal - 11 ay Önce

Ben Azerbaycan vatandaşıyım Türkiye bankalarından hesab açmıyolar nasıl hesab aça bilirim

emin
emin - 10 ay Önce

ben yabanciyim butun bankalarda hesabim var

Dilek
Dilek - 9 ay Önce

Herkeze selamlar ben türkmenistan uyrukliyim bana hiç bir banka hesap açmıyor benim ikamet izinim var nüfuza kayitliyim. Şimdi ben nereye ve kime yüz tuta bilirim

Muhammed
Muhammed - 9 ay Önce

Ben afganistan kıyım türkiye 'de yaşıyorum nasıl banka hesabı açabilirim.

Akmuhammet
Akmuhammet - 7 ay Önce

Ben Türkmenistan vatandaşiyim Ak bankadan hesap açdirmak istiyorum ama nasil açdira bilirim.

Ahmetjan Jumayew
Ahmetjan Jumayew - 4 gün Önce

Merhaba ben Turkmenistan vatandasi hep bankaya vardym hesap açmiyorlar ben turk vatandaşi su anda ben hangi bankalara basuru yapabilerin oni evrene bilerinmi peki


Popüler Haberler