Türkiye'den Ekim Ayı İhracat Rekoru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Ekim ayı ihracat rakamlarının yüzde 13.1 artış gösterdiğini açıkladı. Bakan, bu artışla Türkiye’nin Cumhuriyet tarihinde en yüksek aylık ihracat rakamına ulaşıldığını duyurdu.

Türkiye'den Ekim Ayı İhracat Rekoru

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, ihracatın yüzde 13.1 artışla 15 milyar 732 milyon dolara ulaştığını paylaştı. Ekim ayı baz alındığında ihracatın ithalatı karşılama oranı da yüzde 97 bandında. İthalatın her geçen gün düşüşte olduğunu vurgulayan Pekcan, yüzde 23.5’lik bir düşüşten söz etti. Bu düşüşle Ekim ayı ithalatının 16 milyar 261 milyon lira olduğunu kaydeden Bakan, Yeni Ekonomi Programını anımsattı.

Program ile Türkiye’nin yılsonunda 170 milyar dolarlık ihracatı hedeflediğinden bahseden Pekcan, hedef ülke pazarlarına kitlendiklerini vurguladı. Afrika ülkelerinin stratejik öneminin altını çizen Bakan, sadece Afrika ülkeleri baz alındığında yüzde 25 oranında bir artış olduğunu duyurdu.

Ürün Takip Sistemleri Kuruldu

Rusya’ya ihracatta birtakım kimyasal değerlerin önlenmesi gerektiğini konuşan Ticaret Bakanı, ürün takip sisteminin kullanıldığını paylaştı. Tarım Bakanı ile konu ile ilgili konuşma yaptığını belirten Pekcan, altyapı konusunda Türkiye’nin hazır olduğunu savundu. Tedbirlerin alınması prestij ve emek için oldukça önemli diyen Bakan, ihraç edilen ürünlerin kalitesinin incelendiğini kaydetti. Pekcan, Yeni Ekonomi Programıyla Türkiye’de belirgin bir iyileşme olduğunun da altını çizdi.

Güncelleme Tarihi: 24 Kasım 2018, 17:54

YORUM EKLE