Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet maaş yardımı başvuru şartları ve yardım miktarı

Hazine ve Maliye Bakanımız Berat Albayrak'ın yaptığı açıklamalarda ücretsiz olarak izne ayrılan vatandaşlara maaş desteğinin yapılacağı belirtildi. Peki, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet maaş yardımı başvuru şartları nelerdir ve yardım miktarı ne kadardır? İşte detaylar...

Ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet maaş yardımı başvuru şartları ve yardım miktarı

Recep Tayyip Erdoğan'ın yaptığı açıklamada 2 milyona yakın ailelere 1000 TL maddi yardım desteği yapılacağı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulmuştu. Korona virüs salgını sebebi ile ücretsiz olarak izne çıkarılan tüm vatandaşlara maddi maaş desteği sağlanacaktır. Bunun yanında ise yapılan sosyal yardımlardan bazı şartlar nedeni ile yararlanamayan ailelere de maaş yardımı sağlanacaktır. Peki, ücretsiz izne çıkarılan çalışanlara devlet maaş yardımı başvuru şartları nelerdir ve yardım miktarı ne kadardır? İşte detaylar...

Ücretsinz izne çıkarılanlara devlet maaş yardımı nasıl alınır?

Berat Albayrak Twıtter hesabında paylaşmış olduğu video aracılığı ile birçok konuya açıklık getirdi. Berat Albayrak, Twıtter hesabında paylaşmış olduğu videoda ise; "Dar gelirli olan 2.1 milyon aileye 1000 TL değerinde maddi destek yardımı yapılacaktır. Yeni yapmakta olduğumuz araştırmaların sonucunda korona virüs salgınından ekonomik olarak etkilenen 2,3 milyon aileye daha maddi destek yardımı yapılacaktır." dedi. 

Esnafların, ve bu virüs nedeni ile maddi açıdan etkilenmiş olan çalışanlar ve vatandaşlar için de yeni ekonomik çalışmalar yapmakta olduğu belirtti. Berat Albayrak yaptığı bir diğer açıklamada ise, ücretsiz olarak izne ayrılmış olan vatandaşların zorlanmaması adına onlara da sosyal yardım desteği yapılacaktır. Berat Albayrak'ın yapmış olduğu bu açıklamanın ardından birçok ücretsiz izne çıkan vatandaşlarımız konu ile ilgili araştırmalar yapmaya devam etmektedir.

2,3 Milyon dar gelirli aileye daha maddi destek yardımı sağlanacak!

Korona virüs salgını nedeni ile ekonomik sıkıntılar yaşayan 2.1 milyon aileye sosyal maddi yardım desteği olarak 1000 TL ödeme yapılmaktadır. Bunun ardından ise sosyal yardım almamış olan 2,3 milyon aileye yine maddi destek yardımı sağlanacaktır. 

Ücretsiz olarak izne çıkarılmış olan vatandaşlara devlet maaş yardımı ne kadar olacak?

Korona virüs salgını sebebi ile birçok çalışanlarımız ücretsiz olarak izne ayrıldılar. Bu durumun söz konusu olması ile birlikte izne çıkan vatandaşlarımızın maddi sıkıntılar yaşamaması adına destek sağlanacaktır. 

Berat Albayrak, Twıtter hesabında video paylaşımı yaparak bu zor süreçte ücretsiz olarak izne ayrılmış olan tüm vatandaşlarımıza maaş desteğinin yapılacağını tüm kamuoyuna duyurdu.

Ücretsiz izin maaş desteği şartları nelerdir? Kimler başvuru yapabilecek?


Berat Albayrak tarafından açıklanan yeni ekonomik paketlerinde ücretsiz izne çıkmış olan vatandaşlara verilecek maaş desteği konu olmuştur. Ancak, ücretsiz olarak izne çıkmış olan vatandaşlara verilecek olan bu maaşın ne kadar olduğu ve bu maaş desteği için başvuru şartları henüz belirlenmedi. 

Vatandaşlar tarafından merak konusu haline gelmiş olan bu soruların ayrıntılı cevabı https://www.devletdestekli.com/ adresi üzerinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Mücbir sebepler kapsamı içerisinde bulunan esnaf ve KOBİ'lerin bu süre zarfında kısa çalışma ödeneğine başvuru sağlayarak yardım yapılacağı geçtiğimiz günlerde kamuoyuna duyurulmuştu. Ayrıca, birçok çalışanımızın ücretsiz izne çıkması ve bu nedenden birçok firmanın iş yapamıyor olması ile destek sağlanacağı Berat Albayrak tarafından duyuruldu. 

Berat Albayrak bu süreç içinde yapılacak olan uygulamaları şu şekilde anlattı;

Halkbank 50 Bin TL Esnafa destek kredisi verdi!


Pazartesi gününden itibaren 180 bin civarında esnaf, bu yapılan destek kapsamında ortalama 46 bin esnaf ticari kart için başvuruda bulundu. Toplam olarak 55 binden fazla esnafımıza 25 bin TL finans desteği de sağlandı. Başvuruda bulunmuş olan bu 30 binden fazla olan tüm esnaflara 25 bin TL limiti kısıtlı olarak ticari kart verildi.

İşe devam desteği sağlandı!

50 Milyar limite kadar çıkan Kredi Garanti Fonu tarafınca Kobilere yapılan işe devam desteği için de 56 bin 650 firma başvuruda bulundu. Bu süre zarfında Kobilere özel 2,8 milyarlık finansman sağlanması ile 5 bin TL altında geliri olan ailelere 5.000 , 7.5000 TL ve 10.000 TL'ye kadar %0, 49 faizli olarak ihtiyac desteği sağlanacak.

Temel ihtiyaç destek ödemeleri başlanacak!

Aylık olarak 5.000 TL altında gelire sahip olan ailelere 10.000 TL'ye kadar olarak temel ihtiyaç desteği verilecek. Bu temel ihtiyaç desteğine 3.7 milyon civarında kişi başvuruda bulundu ödemeler ise bu haftadan itibaren başlatılacak.

Güncel haberler ve daha fazlasını hemen öğrenmek için mobil uygulamamızı hemen indir! >>> Android Uygulaması Linki - İOS Uygulaması LİNKİ

Bizi Instragram’da şimdi takip etmeye başla, hiçbir sıcak gelişmeyi kaçırma. >>> Haberport İnstagram Hesabını Takip Et

Tarafsız ve doğru haberin kaynağına Facebook’tan ulaşmak istiyorsan Haberport Facebook grubuna katılmayı unutma! >>> Haberport Facebook Grubuna Katıl

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 18:15

YORUM EKLE

Popüler Haberler