Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's İngiltere'ye Eksi Not Verdi

Moody's İngiltere ile ilgili olarak yaptığı kredi değerlendirmesini resmi olarak açıkladı. Kuruluşun kredi notu derecelendirmesine göre İngiltere eksi not aldı.

Uluslararası Kredi Derecelendirme Kuruluşu Moody's İngiltere'ye Eksi Not Verdi

Dünya çapında ekonomik açıdan yaşanan gelişmeler, bir bir etkisini göstermeye devam ediyor. Ülkelerin birbirleri ile olan finansal ilişkilerinin yanı sıra kendi içlerindeki ekonomik yapıların da olumsuz olarak etkilenmeye başladığı süreçte kredi derecelendirme kuruluşlaır çok kritik iki ülke için negatif finansal karar verdi. Bu anlamda geçtiğimiz günlerde Standard & Poor's Çin'in finansal yapısına eksi puan yağdırmış ve ülkenin bazı bankalarına da eksi not vermişti. Çin'in uzun vadeli finansal risk durumunu da "durağan" olarak belirleyen Standard and Poor's'tan sonra şimdi de Moody's'in İngiltere için verdiği kredi derecelendirme kararı olumsuz etki yarattı. Kuruluş İngiltere'nin kredi risk durumunu negatif olarak değerlendirdi.

İNGİLTERE'YE EKSİLER GİTTİ

Moody's Cuma günü gerçekleştirdiği resmi değerlendirmelere göre İngiltere'nin notu AA1 iken AA2'ye düşürüldü ve genel görünüm negatif pozisyondan durağan pozisyona geçirildi. Not ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Moody's, İngiltere ile ilgili olarak kamusal maliyenin zayıfladığını beyan etti. İngiltere'nin artış gösteren borç yükünün bir süre daha pozitif yönlü devam edeceğine işaret eden Moody's dikkatleri BrExit sürecine çekti

BREXIT İNGİLTERE'Yİ ETKİLEDİ

İngiltere'nin kısa bir süre önce Avrupa Birliği'nden ayrılma kararını İngiltere'de finansal açıdan zorluklar ortaya çıkardığını beyan eden Moody's mali gücü yıpranan İngiltere'nin baskı altında kaldığını açıkladı. İngiltere'de beklentilerin kamusal harcamaların artırılması yönünde olduğuna dikkat çeken Moody's bu durum karşısında İngiltere'nin gelecek yıllarda bütçe açığı konusunda büyük bir artış ile karşılaşabileceğini bildirdi. Bu negatif beklentilerin bütçe açığı beklentilerini artırması ile beraber kurumun belirlediği puan düşüşünde de etkili olduğunu bildirdi.

Güncelleme Tarihi: 19 Eylül 2018, 19:25

YORUM EKLE