Üniversite öğrencilere yaz tatilinde 2 bin 842 lira

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Hem Sosyalleş Hem de Para Kazan” sloganıyla üniversite öğrencilerine para kazanma fırsatı verildiğinin duyurusunu geçtiğimiz günlerde yapmıştı. Üniversite Öğrencilerine Yaz Tatilinde 2842 TL! Yaz tatili süresince 150.000 öğrenci 3 ay boyunca 3000 TL’ye yakın para kazanacaklar…

Üniversite öğrencilere yaz tatilinde 2 bin 842 lira

Üniversite Öğrencilerine Yaz Tatilinde 2842 TL!

Geçen aylarda Resmi Gazete’de yayınlanan düzenleme ile hayata geçen üniversite öğrencilerine yaz dönemi boyunca asgari ücretle çalışma imkanı, şimdilerde öğrenciler tarafından en çok merak edilen konular arasında yer alıyor. Bu bağlamda İŞKUR tarafından ortaya konan Toplum Yararına Program bünyesinde 5 sene içinde 500.000 öğrencinin istihdamının gerçekleşmesi bekleniyor. Üniversiteli gençler bu proje ile birlikte yaz tatilleri boyunca hem sosyalleşecekler hem de günlük 67 TL para kazanacaklar.

3 Ay Çalışacaklar

Sosyal çalışma programı ilk kez bu yaz uygulanacak. Açık öğretim, yüksek lisans ve doktora öğrencileri dışında 18 yaşını doldurmuş ön lisans ve lisans öğrencileri programa dahil olabilecekler. Öğrenciler en çok 3 ay boyunca çalışabilecekler. Haziran, Temmuz Ağustos ve Eylül aylarının 3 tanesini seçerek çalışabilecek olan öğrencilerin, derslerinin devam etmemesi ve zorunlu staj yapmıyor olması talep edilecek.

Haftada 3 Gün Çalışılacak

Öğrenciler kültürel mirasın korunması, kütüphanelerin bakımı, kamu kurumlarının kültürel ve spor hizmetlerinin desteklenmesi gibi bölümlerde çalışacaklar. Aynı zamanda öğrencilerin kendilerine de zaman ayırabilmesi adına haftanın 3 gününde mesai yapılması uygulaması söz konusu olacak. Günlük çalışma süresi olarak da fazla zorlanmayacak öğrenciler 7,5 saat boyunca çalışacaklar. Öğrenciler yaz dönemi boyunca en çok 42 gün mesai yapabilecekler ve 5 gün izin hakları olacak.

Program kapsamında başvuruda bulunabilmek için İŞKUR’un ‘esube.iskur. gov.tr’ intenet adresine gidilmesi gerekmektedir. Öğrenciler şehir sınırlaması olmadan 3 programa kadar başvuruda bulunabilecekler. Hangi öğrencilerin katılacağına kura ile karar verilecek. Bu sırada öğrencilerin almış oldukları KYK’larda bir kesinti yapılmayacak.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2019, 07:00

YORUM EKLE

Popüler Haberler