Uzmanlardan 11 Kasım uyarısı! İndirimli alışverişte siber saldırılar olabilir

Kaspersky isimli siber güvenlik şirketi, vatandaşları 11 Kasım'da başlayacak olan indirimli alışverişlerde e-ticaret sahtekarlıklarına karşı uyarılarda bulundu.

Uzmanlardan 11 Kasım uyarısı! İndirimli alışverişte siber saldırılar olabilir

Siber güvenlik şirketleri, Asya ülkelerinde 'Bekarlar Günü' olarak adlandırılan 11 Kasım tarihinde uygulanacak olan indirimli alışverişlerde vatandaşları kimlik avı dolandırıcılarına karşı uyardı. Kaspersky araştırmacıları, söz konusu tarihte aktif satış döneminde e-ticaretle ilgili sahtekarlıklarlıklarda büyük bir artış olduğunu ve vatandaşların alış verişlerde mağdur olmamarın için çok dikkatli olmaları gerektiğini söylediler.

Geçen yıl Ekim ayında finansal kimlik avı saldırılarının ortalama sayısı günde 350 bin olarak belirlenirken, 11 Kasım tarihinden birkaç gün önce, saldırıların sayısında artış gözlendiği ve bunun sayısal olarak 950 bini geçtiği kaydedildi.

Kaspersky güvenlik araştırmacısı Andrey Kostin, bu yıl da geçen yıla benzer spam ve kimlik avı saldırıları yapıldığını ve herkesin alışveriş yaparken çok dikkatli olmaları gerektiğini vurgulayarak, "İndirim ve promosyonların kullanıcılara duyurulduğu Bekarlar Günü alışveriş yapmak için en ideal zaman olsa da bu tarih spam ve kimlik avı yapanların da en yoğun çalıştıkları zaman. Dolandırıcılar bu dönemde çok daha aktif oluyorlar. Ve bu bağlamda kampanyalardan en kısa sürede yararlanmak isteyen tüketicilerin kimlik avı için kullanılan bir web sitesini gerçek bir web sitesinden ayırma olasılıkları azalıyor. Fakat neticede temel siber güvenlik kurallarına uydukları sürece tüketicilerin endişelenmelerini gerektiren bir durum yok. Yılın en iyi tekliflerini bulma konusunda herkese bol şans diliyorum." diye konuştu.

11 Kasım’ın spam ve kimlik avı dolandırıcılarına karşı yapılması gerekenler ise şöyle:

- E-posta aracılığıyla harika bir teklif veya indirim alırsanız, gömülü bağlantıyı mutlaka inceleyin. Böyle bir durumla karşılaşırsanız, teklif sayfasına resmi web sitesi aracılığıyla doğrudan erişin.

- Sadece resmi pazar yerleri aracılığıyla alışveriş yapın ve farklı açılış sayfalarına yönlendiriliyorsanız web adreslerine dikkat edin.

- Kaspersky Security Cloud veya Kaspersky Total Security gibi, davranış tabanlı kimlik avı teknolojilerinden yararlanan ve kimlik avı amaçlı sayfalara girmeye çalıştığınızda sizi bilgilendiren, sağlam bir güvenlik çözümü kullanın.

- Aynı parolayı birden fazla web sitesi veya hizmet için kullanmayın çünkü biri çalındığında diğer tüm hesaplarınız risklere açık hale gelir.

Güncelleme Tarihi: 08 Kasım 2019, 22:29

YORUM EKLE

Popüler Haberler