Yabancı Uyrukluya Konut Satışında Yapılan Düzenleme ile 71 İlde Satış Kolaylaştı

Yabancı uyruklu kişilere Türkiye’den konut satışı kolaylaştırıldı. Yeni yapılan düzenlemelerle 71 ilde yabancılara konut satışının önünde pek bir engel kalmadı.

Yabancı Uyrukluya Konut Satışında Yapılan Düzenleme ile  71 İlde Satış Kolaylaştı

Yabancı uyruklu kişilere 71 şehirde konut satışları kolaylaştırıldı. Daha önce 58 ilde yapılan uygulama genişletilerek 71 ile çıkarıldı. Bundan sonra konut satışlarında yabancılar için Askeri yasak ve güvenli bölge tespiti yapılmayacak.

Yabancı uyruklulara hızlı bir hizmet verebilmek adına devlet bazı önlemler alıyor. Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Mustafa Hakan Özelmacıklı, ‘’ Yapılan düzenleme ile yabancıya satış sırasında askeriye ile yazışmalar yapılmayacak ve kanuni diğer koşullara uygun ise işlem hemen başlatılacak. Daha önce 58 ilde geçerli olan uygulama yapılan düzenleme ile 71 ile çıkarılmış oldu. Yürütülen çalışmalar sonrasında, askeri güvenlik bölgesi kuşağında kalan taşınmazlar belirlendi. Artık bu şehirlerde tapu işlemleri sırasında komutanlıklar ile yazışma yapılmadan işlem yapılabiliyor” ifadelerini kullandı.

İzmir ve Ankara’nın da listeye alındığını söyleyen Özelmacıklı, ‘’ Bu kapsamda İzmir ve Ankara gibi önemli büyükşehirlerde Tapu Müdürlüğü tarafından yetkili komutanlığa sorulmadan işlem yapılabilecek. Lakin hala on ilimizde yani İstanbul, Edine, Kırklareli, Tekirdağ, Hatay, Diyarbakır, Hakkari, Mardin, Van ve Şınak’ta satış işlemi öncesinde komutanlık onayı gerekiyor” dedi.

Türkiye genelinde yabancı uyruklu vatandaşlara toplamda 39 bin 663 konut satıldığını dile getiren Özelmacıklı, ‘’ Yabancılara yapılan konut satışları 2018 yılında bir önceki yıla göre %78,4 oranında arttı. Yabancılara yapılan konut satışlarında 2018 yılında ilk sırayı 14 bin 270 konut ile İstanbul, ikinci sırayı 7 bin 938 konut ile Antalya aldı. Antalya'yı 2 bin 720 konut satışı ile Bursa ve 2 bin 133 konut satışı ile Ankara izledi. Sonrasında sırasıyla Yalova, Sakarya, Trabzon,  Aydın, Mersin, Samsun olarak devam ediyor. Son verilere göre ülkemizde 287.055 yabancı mülkiyet söz konusu” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 13:55

YORUM EKLE