Yaş Çay Üreticilerine Fark Ödemesi Yapılıyor! Çaykur Yaş Çay Fark Ödemesi Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı yaş çay üreticilerine fark ödemesi yapılacağını duyurdu. Resmi Gazete'de yayımlanan kararla üreticilere verilecek destek ortaya çıktı.

Yaş Çay Üreticilerine Fark Ödemesi Yapılıyor! Çaykur Yaş Çay Fark Ödemesi Ne Kadar?

Tarım ve Orman Bakanlığı’nın, yaş çay üreticilerine destekleme içeren kararı Resmi Gazete’de yayınlandı. Bakanlık kararına göre, 25 Nisan ve 31 Aralık 2018 tarihleri arasında satılan yaş çayın yaprağı için fark ödemesi desteği verilecek. Sadece ruhsatlı üreticileri kapsayan düzenlemeye göre yaş çay ürününde destek ödemesi kilogram başına 13 kuruş olarak belirlenmiştir.

Kaynak Bakanlıktan, Ödemeler ÇAYKUR’dan

T.C. Ziraat Bankası ödeme yapılması için kaynağı ÇAYKUR’a aktaracak. ÇAYKUR yüzde 0.1 hizmet komisyonu, Ziraat Bankası ise yüzde 0.2 komisyon alacak. Ödemeler T.C. Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından ayrı ayrı ödenecektir.

Başvuruda bulunacakların ruhsatlı üretici olması ve sezon öncesinde ruhsatının sona ermemiş olması gerekiyor. Ruhsatlarını yenileyen kişilerin belgeleri, 2018 fark ödemeleri için geçerli sayılacaktır. Kişi, 2018’de ürettiği yaş çayı kamu veya özel sektör fark etmeksizin sattığı kuruluşlardan destekleme talep edecek.

İlk Kez Yararlanacaklar Dikkat!

Yaş çay destekleme ödeneğinden ilk kez faydalanacaklar kamu veya özel sektör fark etmeksizin yaş çayını hangi kuruma satıyor müracaat etmelidir. Ruhsatlı üreticilerin 10 gün içerisinde başvuruda bulunması ve çiftçi belgesiyle beraber başvuru dilekçesini teslim etmesi gerekmektedir.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:35

YORUM EKLE

Popüler Haberler