Yasal Takibe Alınmış Kart Sayısı Yüzde 26 Arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi verilerine göre yasal takibe alınmış kart sayısı arttı. Merkezden edinilen bilgiye göre kredi ve kredi kartı borçlu sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 26 artış gösterdi.

Yasal Takibe Alınmış Kart Sayısı Yüzde 26 Arttı

2019 yılı verilerine göre bireysel kredi kartı sebebiyle yasal takibe giren kişi sayısı bir önceki yılın Ocak-Şubat dönemine göre yüzde 15 artış gösterdi. Bu artış ile 176 bin kişi kredi kartı borcu münasebetiyle yasal takibe alınmış oldu.

Kredi borcu sebebiyle yasal takibe alınan kişi sayısında ise yüzde 40 oranında artış görüldü. 3 ay boyunca kredi borcunu ödeyemediği için takibe alınan kişi sayısı bu artışla 212 bin kişiye yükseldi.

Yasal Takip Sayısı Yüzde 26 Arttı

Türkiye Bankalar Birliği Risk Merkezi, bireysel kredi ve kredi kartı borçluları ile ilgili istatistik bilgilerini paylaştı. Merkez verilerine göre, Türkiye’de yasal takibe alınan kişi sayısı geçtiğimiz yıla oranla yüzde 26 artış göstererek 333 bin kişiye yükseldi.

Kredi borçlu sayısının artması sebebiyle bankalar birer birer yapılandırma kredisi kampanyaları başlattı. Devlet müdahalesiyle olmasına karşın bankalar, kredi notu çok düşük bireylere yapılandırma kredisi vermemektedir. Bunun yanı sıra yükselen faiz oranları sebebiyle de kredi ve kredi kartı borçlarının ödeme yükümlülüğü de önemli seviyede artış göstermiştir.

Güncelleme Tarihi: 17 Nisan 2019, 14:08

YORUM EKLE