Yeni iş ve girişimler için hibe veren kurum ve kuruluşlar

Yeni iş kurmak isteyen girişimciler pek çok kurum ve kuruluş tarafından hibe desteği sağlanmaktadır. Yeni iş ve girişimciler için hibe veren kurum ve kuruluşlar, bu hibeler devlet destekli şekilde vermektedir.

Yeni iş ve girişimler için hibe veren kurum ve kuruluşlar

Genç girişimciler yeni bir iş kurabilmek için hibe ve desteklere başvuru yapmaktadırlar. Ayrıca işletmelerini büyütmek isteyen kişilerde devletin verdiği hibeleri araştırmaktadır. Proje türüne göre destek sağlayan kuruluşlar tarım, hayvancılık, teknoloji ve daha pek çok alanda destek sağlamaktadır.

Geri Ödemesiz Destek Sağlayan Kurumlar

İş kurmak için başvuru yapan kişilerin ilk olarak projelerini tanıtmaları istenir. Bu durumda KOSGEB girişimcilik eğitimine katılarak sertifika alanların iş planı hazırlaması gerekmektedir. Hazırlanacak projenin onay alması durumunda bazı şartlara göre hibe verilmektedir. Karaname ve yönetmeliklerde belirlenen kredi miktarları aslında işsizliğin azalması, istihdamın artması ve ekonominin gelişmesi için verilmektedir.

Hayvancılık Hibesi ve Desteği Sağlayan Kurumlar

En çok tercih edilen kredi desteği tarım ve hayvancılık üzerine verilmektedir. Bu sektörde iş kurmak isteyenlere ciddi oranlarda kredi verilmektedir. Ayrıca hayvancılık teşvikleri devlet anlaşmalı bankalardan Halkbank ve Ziraat Bankası tarafından sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı ile Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından da destek sağlanmaktadır.

Hayvancılık sektörü için destek alınabilecek kurum ve kuruluşlar şunlardır:

- Tübitak

- Avrupa Birliği Hibeleri

- Tarım ve Orman Bakanlığı

- KGF

- Türkiye Teknoloji Vakfı Destekleri

- Kalkınma Ajansları

- Kefalet Kooperatifleri Birlikleri

Tarım Sektöründe Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Tarım sektöründe genelde devlet destekli hibeler verilmektedir. Başta KOSGEB olmak üzere Ziraat Bankası ve Halkbank tarafından tarım sektörü için hibeler verilmektedir. Ayrıca Tarım ve Orman Bakanlığı’ndan da hibe alınabilmektedir. Bu sektörde organik tarım hibeleriyle birlikte aşağıdaki alanlarda da destek sağlanmaktadır:

- Tarım aletleri

- Ceviz yetiştiriciliği

- Badem yetiştiriciliği

- Buğday destekleri

- Sertifikalı yem bitkisi

- Tarımsal mekanizasyon destekleri

- Geri ödemesiz 30.000 TL desteklemeler

Esnaflara Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Son yıllarda esnaflar için sağlanan destekler oldukça fazlalaşmıştır. Hibe kredileri kapsamında Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü başta olmak üzere aşağıdaki kurum ve kuruluşlar destek vermektedir:

- KOSGEB

- Esnaf kooperatifleri

- Ticaret Bakanlığı

Kadın Girişimcilere Hibe Veren Kurum ve Kuruluşlar

Kadınların istihdama katılmalarını sağlamak için hibeler yine KOSGEB tarafından sağlanmaktadır. Kadınlara bu kurum tarafından %10 daha fazla hibe kredisi verilmektedir. KOSGEB girişimcilere en çok destek sağlayan kurumdur.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2019, 13:25

YORUM EKLE

Popüler Haberler