Yeni İşe Alınan Çalışanın 3 Ay Asgari Ücret Desteği Devletten!

7166 sayılı kanunun teşviki ile 3 ay Asgari Ücret Desteği Devlet tarafından karşılanıyor. Peki, bu ücret desteği nereden karşılanıyor? Detaylar haberimizde…

Yeni İşe Alınan Çalışanın 3 Ay Asgari Ücret Desteği Devletten!

Meclis Plan ve bütçe komisyonunda kabul edilen torba yasasına göre 2018 yılında işyerlerinde çalıştırılmakta olan sigortalı işçi sayısına ek olarak alınan yeni işçilerin ssk primleri ve asgari ücretleri üç ay boyunca işsizlik fonu üzerinden karşılanıyor.

En az sigortalı bildirimine göre yapılan ayda ya da dönemde sigortalı sayısına ek olarak işe alınan işçilerin kanun maddesine göre 2018 yılında en az sayıda bildirim yaptığı ay hesaplanıyor. Bu uygulamada ortalama olarak alınan işçiye göre destek sağlanmıyor. En az bildirim yapılan ayın işçi sayısına göre destek veriliyor.

DESTEKTEN YARARLANMA ŞARTLARI NELER?

Bu kanundan yararlanma şartları ise, öncelik olarak 2018 yılında çalıştırılmış olan en az sigortalı bildirimi yapılan aydaki sigortalı sayısına ek olarak işe alımlarda geçerli olduğu belirtiliyor. İşe alınacak yeni personelin en az 9 ay çalıştırılması zorunluluğu oluyor. İşverenler 1 şubat ile 30 nisan aralığında işe alınacak çalışanlar için yararlanabiliyor. Bu desteği yalnızca destek asgari ücretle çalışanlar için geçerli olabiliyor. Ayrıca İŞKUR’a kayıtlı olmak ve işe alındığından en az üç ayda 10 günden fazla sigortalı olmaması aranan şartlar arasında olduğu belirtiliyor.

Bu çalışmayla işe alınan personelin her prim günü 67,36 TL olarak destekleniyor. 30 gün çalışan bir işçi ay sonunda 2020 TL, 25 gün çalışanlar ise 1684 TL alıyor. Kadın, engelli, 18-15 yaş arası erkekler için teşvik süresi ise 18 aya kadar devem ediyor.

İşverenler, 3 Ay Asgari Ücret Devlet Desteğinden yararlanabilmek için 1 Şubat ile 30 Nisan 2019 tarihleri içerisinde işe girdirdikleri personelleri işe giriş bildirgesini vererek 7166 teşviği kapsayarak işe aldığını belirtmeli ve işe girişini bu kanun üzerinden onaylaması gerekiyor. Ayrıca işçinin hizmet ve prim belgesini 7166 kanun sayısıyla iletmesi gerektiği belirtiliyor. 

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 16:50

YORUM EKLE