Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Nasıl Olacak? Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? Tazminat Problemleri Giderilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, ekonomi reform paketi ile ilgili açıklamasında yeni kıdem sistemi ile ilgili detayları paylaştı. Peki yeni kıdem tazminatı sistemi nasıl olacak ve hesaplama işlemi nasıl yapılır? Yeni sistemle artık sözleşme fesihlerinde işçi ile işverenin karşı karşıya kalmayacağı ön görülüyor.

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemi Nasıl Olacak? Hesaplama İşlemi Nasıl Yapılır? Tazminat Problemleri Giderilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, açıkladığı yeni reform paketi kapsamında kıdem tazminatı ile ilgili detayları da duyurdu. Bakan Albayrak’ın açıklamalarında en çok dikkat çeken nokta yeni kıdem tazminat sistemi konusunda oldu.

Yeni Kıdem Tazminatı Nasıl Olacak?

Mevcut tazminat sistemi bünyesinde çalışan bireylere, her çalışma yılı için 30 günlük son brüt ücret üzerinden tazminat ödemesi yapılmaktadır. Yeni sisteme göreyse artık işverenler, çalışanlarının alması gereken tazminat tutarını fon hesabına yatırmakla mükellef olacak. Böylelikle alınması gereken tazminat tutarı fon hesabında biriktirilecek.

Tazminat Problemleri Giderilecek

Türkiye’de işbaşı yapmakta olan milyonlarca kişi kıdem tazminatını alamadan işinden ayrılmak durumunda. Bu durum ilerleyen süreçlerde yargıya taşınmakta ve çalışan mağdur olmaktadır. Ancak yeni sistemle artık mağduriyetin önüne geçilecek ve 20 milyonu aşkın personel bu sistemden faydalanabilecek.

Kıdem Tazminatında Günlük Ne Kadar Para Aktarılması Gerekiyor?

Henüz onaylanmamış olmasına karşın tasarının hayata geçmesiyle birlikte çalışanın aylık brüt maaşının yüzde 8.33’ü her ay fona aktarılacak. İşverenler ise yürürlüğe girmesi planlanan bu sisteme tepki gösteriyor ve 30 gün yerine 21 gün üzerinden hesaplama yapılmasını talep ediyor. İşverenlerin bu talebinin onaylanması halindeyse çalışanın brüt maaş tutarının yüzde 5.84’ü aylık olarak fona aktarılacak.

Yeni Sisteme Geçiş Nasıl Sağlanacak?

Yeni sistemin hayata geçmesiyle birlikte, bireylerin tazminatları daima koruma altına alınacak. Hali hazırda çalışan bireyler dilerlerse eski sistem üzerinden dilerlerse yeni sistem üzerinden çalışmaya devam edebilecek.

İstifa Edenler Tazminat Alabiliyor mu?

Yeni kıdem tazminatı sistemiyle birlikte çalışan işten ayrılmış olsa dahi parasını kaybetmeyecek. Dilerse parasını fonda bırakabilecek dilerse parasını işe başlayacağı diğer kuruma taşıyabilecek.

Kıdem Tazminatında Fondan Para Alınabilecek mi?

Kıdem tazminatında çalışan kişinin dilediği zaman bu tutarı alıp almayacağı henüz netleşmemiş. Ancak uzman görüşlerine göre tazminat tutarı işçinin hakkı olduğu için bunu işçinin dilediği zaman alabilme hakkına sahip olması gerektiği üzerinde duruluyor.

Prim Ödemeyen Çalışanlara Ne Olacak?

Hali hazırdaki kıdem tazminatı sistemine göre işverenler prim ödeyemediği zamanlarda çalışan bunu takip etmiyor ise mağdur olabilmekte. Ancak yeni sistem kapsamında artık devlet denetimi altında prim takibi yapılacak ve para garantisi devlet güvencesiyle sağlanacak.

İşverenlerin Yeni Sistemle İlgili Kazançları ve Çekinceleri Nelerdir?

Ön görülen formüle göre işçi ile işveren karşı karşıya gelmeyecek. İşveren anlık yüklü maliyetten kurtulacak ve tazminat tutarları son maaşa göre hesaplanmayacağı için daha karlı olacak.

İşverenlerin bu noktada çekinceleri ise, istifa eden bireylere de tazminat verilmesi barışın ve sükunetin bozulacağı yönünde. Yeni sistemle kalifiye elemanların görevinden istifa edip tazminat edebileceği öne sürülüyor. Prim ödemelerinin aylık olarak yapılmasının yük olarak görüldüğü de bir gerçek ve bu noktada devlet katkısının verilmesi gerektiği öne sürülüyor.

Yeni Kıdem Tazminatı Sistemine Göre Tazminat Hesaplama Detayları

Brüt asgari ücretle geçimini sağlayan bireyin yıllık brüt ücreti 30.700.80 TL’ye tekabül etmektedir. 30 günden hesaplama yapılması halinde aylık ödenmesi gereken tutar 213.12 TL’dir. Devlet katkısının kabul edilmesi halinde bu tutar 53.28 TL olarak hesaplanacak. Bu noktada işverenin ödemekle yükümlü olduğu prim 159.84 TL’dir. 1 yıl için tazminat bedeli ise 2558.40 TL olarak hesaplanmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 14 Nisan 2019, 14:48

YORUM EKLE