Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süreleri 2019

Yeni mezun öğrencilerin sağlıktan yararlanma süreleri belli oldu. Yeni mezunların yararlandığı sigorta olan Genel Sağlık Sigortası, yeni mezunlara 2 yıl boyunca hizmet verecek.

Yeni Mezun Olan Öğrencilerin Sağlık Hizmetlerinden Yararlanma Süreleri 2019

Yeni mezunlara müjdeli haber geldi. Sağlığı bir numaralı öncelik haline getiren devletimiz yeni mezun öğrencilere 2 yıl süreli Genel Sağlık Sigortası hakkı tanıyor. Bu süre içerisinde öğrencilerin primlerini de devlet ödüyor. Bu konuda belli şartlar da var. Lise ve dengi kurumlardan mezun  olanlar için yaş şartı 20 iken, üniversite mezunları için de yaş şartı 25.

Bir üniversite mezununun sigorta alabilmesi için 4A (SSK), 4B (BAĞ-KUR) ya da 4C (Emekli Sandığı) statüsünde çalışmaya başlaması gerekiyor. Eğer bu kapsama girerseler zaten kendi sigortaları üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanabiliyorlar. Fakat yeni üniversite mezunu birisi iş bulamazsa devlet onun sigorta masraflarını 2 yıl boyunca karşılıyor. Ailesinden sigortası olmayan üniversite öğrencileri okurken Genel Sağlık Sigortası kapsamına girmektedirler.

Türkiye’de bir yerde çalışmayan, ailesi üzerinden sağlık güvencesi olmayan, SKG’dan bir kazancı olmayan her vatandaş Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmektedir.

2017 yılında alınan karara göre sadece muhtaçlık sınırının altında olan kişiler ücretsiz olarak Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanıyorlar. Bunun dışında kalanlar ise GSS pirimi olarak 76.6 TL ödemek zorundadırlar. GSS primi ödemeyecek olan vatandaşlarımız şu şekildedir:

 • Lise mezunlarının sigortadan faydalanma şartları, mezun olunan yaşın 20’yi geçmemesidir. Lise ve dengi okullardan mezun olan 20 yaşını aşmamış mezunlar 2 yıl süreyle prim ödemeden GSS’den yararlanır.
 • Üniversite mezunları ise 25 yaşını aşmadan mezun olurlarsa 2 sene süreyle prim vermeden GSS’den ücretsiz yararlanırlar.
 • Bir evde kişi başına düşen aylık gelir, asgari ücretin 3’te birini geçmiyorsa GSS hizmetlerinden prim ödemeden faydalanılır.

18 Yaşından Sonra Sağlık Hizmetlerinden Faydalanma

18 yaşından sonra sağlık hizmetlerinden nasıl yararlanılır konusu herkesçe merak  ediliyor. 18 yaşını doldurmuş ve lise mezunu olmamış öğrencilerin GSS’den yararlanma şartları şu şekildedir;

 • Kız çocukların aileden 4A (SSK) kapsamında 01.10.2008 tarihinden önce 120 gün, 4B (BAĞ-KUR) statüsünde 01.10.2008 tarihinden önce 180 gün prim ödemesi varsa evlenene kadar bakmakla yükümlü kişiler arasında sayılır. Bu haldeyken kız çocukları evlenene kadar ailesi üzerinden sağlık hizmetlerinden faydalanır.
 • Erkekler 18 yaşını bitirdiklerinde okula devam etmiyorlarsa aileleri üzerinden sağlık güvencesinden faydalanamazlar. 18 yaşını dolduran ve okumayan erkek çocukları için tek istisna 4C (Emekli Sandığı) için verilmektedir. Bu kapsamda 01.10.2008 tarihi öncesinde devlet memurluğuna atanmış olan anne ya da babanın erkek çocuğu 25 yaşına kadar hiçbir şart aranmadan bakmakla yükümlü kişiler arasına girmektedir.
 • Kız veya erkek çocukları bu koşullara uygun değilse ve ailesinin sigortasından yararlanamıyorsa veya sigortalı olarak çalışmıyorsa otomatik olarak Genel Sağlık Sigortası’na girer.
 • 18 yaşını doldurmuş olan ve okumayan gençlerde koşullar farklıdır. 18 yaşını doldurmuş olan gençler %60 ve üzeri rapora sahipse ailesi üzerinden sağlık sigortasından yararlanır.

18 Yaşını Doldurmuş Olan Kişilerin Şartları

 • 18’ini doldurmuş ve lisede okuyan öğrenciler için koşullar daha farklıdır. 18 yaşını bitirdiğinde liseye devam eden öğrenciler 20 yaşına kadar ailesinin sigortasını kullanabilir.
 • Liseyi bitirdikten sonra 18 yaşını tamamlamış ve üniversite okuyanlar için farklılıklar mevcuttur. 25 yaşına kadar bakmakla yükümlü kişiler arasına girdiği için ailesinin birinin sosyal güvencesinden yararlanabiliyor.
 • Üniversite mezunu öğrenciler ailesinin sosyal güvencesi yoksa 2 yıl boyunca devlet tarafından ödenen primlerle sağlık hizmetlerinden faydalanma hakkı bulunmaktadır.
 • Üniversite bitirmiş öğrenciler için ailesinin sosyal güvencesi varsa 2 yıl daha bundan yararlanır. GSS 25 yaş üstü yeni mezunlar için 2 yıl ücretsizdir.

Anne ve Babasının Sigortası Olmayan Üniversiteliler Ne Yapacak?

Türkiye’de ailesinin sigortası olmayan gençlerin de sigortası olmamaktadır. 18 yaşından büyük ve ailesinin sigortası olmayan öğrenciler, Genel Sağlık Sigortası kapsamındadır.  Genel Sağlık Sigortası ile ilgili tüm bilgilere E-Devlet üzerinden ulaşabilirsiniz. Detaylar için;

 • Öncelikle https://www.turkiye.gov.tr/sgk-gss-borc-dokumu sitesine girmeniz gerekir.
 • ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ kısmına tıkladıktan sonra kimlik doğrulama sayfasına gireceksiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi E-Devlet şifresi ile yapılır. Ayrıca mobil imza, elektronik imza ya da intenet bankacılığı gibi seçenekler kullanılabilmektedir.
 • Kimlik doğrulama işlemi bitince sorgulama işlemi otomatik olarak yapılmakta ve görüntülenebilmektedir.

E-Devlet üzerinden GSS prim borcunuz olup olmadığınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Eğer üniversite öğrencisiyseniz ve ailenizin sigortası yoksa GSS hizmetlerinden faydalanırsınız. Bunun için de önce bulunduğunuz yerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı şubesine gidip başvuru yapmalısınız.

Başvuru sırasında Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt Formu, güncel öğrenci belgesi ve nüfus cüzdanı fotokopisi gereklidir. Sağlık Yardımı Talep ve Taahhüt formu SGK resmi sitesinden de alınabiliyor.

Üniversite Öğrencilerine Sigorta Yapılır mı?

Eğer 18 yaşını doldurduysanız herhangi bir yerde sigortalı olarak çalışmaya hak kazanabilirsiniz. Eğer doldurmamışsanız sigorta işlemleri belirli şartlara bağlıdır.üniversite öğrencileri sigortalı olarak istedikleri işte çalışabilirler. Tek sorun ise eğer burs veya öğrenim kredisi alıyorlarsa sigortalı işte çalışamazlar.

Güncelleme Tarihi: 14 Şubat 2019, 21:08

YORUM EKLE

Popüler Haberler