Yeni Pazar Hedefi Belirlendi

Karadeniz’in altın kentlerinden yüzden fazla ülkeye fındık ihracatı gerçekleştiriliyor. KFMİB Yönetim Kurulu Başkanı İlyas Edip Sevinç, yeni hedefin Brezilya ve Meksika olduğunu açıkladı.

Yeni Pazar Hedefi Belirlendi

Türkiye’nin fındık ihracatı hedefleri hakkında konuşan Sevinç, ülkenin yeni Pazar hedeflerinden bahsetti. Brezilya ve Meksika’nın bu bağlamda büyük önem taşıdığını aktaran Sevinç, yeni sezonun 1 Eylül’de başlayacağını kaydetti. Yeni sezonda sadece 1 ayda 25 bin 220 ton fındık ihracatıyla 135 milyon 262 bin dolar gelir elde edildiği paylaşılmıştı.

Bu seviyenin Türkiye ekonomisi için sevindirici olduğunu anımsatan Sevinç, Brezilya ve Meksika’nın Pazar hedefleri arasında yer aldığını söyledi. Bu anlamda ülkenin çalışmasına katkı sağlamak istediklerinden bahseden Sevinç, Çin’deki artıştan söz etti.

Kasım’da Gıda Fuarı Açılacak

Ticaret Bakanlığı öncülüğünde Çin’de fındık ticaretinin artırılacağını konuşan Sevinç, Çin’de açılacak gıda fuarına dikkat çekti. Sevinç, Çin’e yapılan fındık ihracatının her yıl artış gösterdiğini anımsattı ve fuar sayesinde ihracat seviyesinin artırılacağını aktardı. Türkiye’nin tanıtılmasının ihracat açısından kritik bir rol oynadığını vurgulayan Başkan, stratejik hedefler doğrultusunda adımlar atıldığını söyledi.

İstatistiklere göre ihracatın 202 bin 833,7 tonunun Avrupa Birliği ülkelerine satıldığı görülüyor. Avrupa Birliğine üye olmayan ancak Avrupa kıtasına satılan fındık tutarı ise 19 bin 316 ton olarak karşımıza çıkmakta.

Güncelleme Tarihi: 17 Kasım 2018, 21:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler