Yeni Zigana Tüneli İnşaatında Son Durum 2019! Çalışmalar Gece Gündüz Sürüyor

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, Yeni Zigana tünelindeki son durum hakkında açıklamalarda bulundu. Taşbilek, tünelin 2021 yılına yetiştirileceğini duyurdu. Taşbilek'in açıklamalarından satır başları...

Yeni Zigana Tüneli İnşaatında Son Durum 2019! Çalışmalar Gece Gündüz Sürüyor

Gümüşhane Valisi Kamuran Taşbilek, İl Koordinasyon Toplantısı’nda Zigan tünelinin inşaat çalışmaları hakkında konuştu. İnşaatın yüzde 50’lik kısmının tamamlandığını açıklayan Taşbilek, inşaatın 8 kilometreye ulaştığını duyurdu.

2018 yılında 4 milyar 561 bin TL tutarında projenin olduğunu anlatan Taşbilek, projelerin Gümüşhane’de tamamlanma oranının yüzde 97 olduğunu konuştu. Vali Taşbilek’ten sonra söz alan Karayolları Bölge Müdürü Selahattin Bayramçavuş, Zigana tüneli projesiyle ilgili detayları duyurdu.

Çalışmalar Gece Gündüz Sürüyor

24 saat esasıyla inşaatların sürdüğünü belirten Bayramçavuş, tünelin iki bölümünde de 4 kilometre yol kat edildiğini belirtti. Yüzey kaplamasının aşağıda indirildiğine değinen Bayramçavuş, şaft inşaatları sebebiyle delme işlemlerine ara verildiğini belirtti. Tünelin Trabzon bölümünde de çalışmaların 7-24 sürdüğünü konuşan Bayramçavuş, Trabzon tarafında zeminin zayıf olduğunu vurguladı. Güvenlik sorunu oluşmaması için çalışmaların yavaş ilerletildiğini hatırlatan Bayramçavuş, tünelin 2020’nin sonunda kullanıma açılacağını kaydetti.

Proje 42 Kilometrelik Alanı Kapsıyor

Tünel inşaatı haricindeki çalışmaların tamamının sona erdiğini aktaran Bayramçavuş, Gümüşhane-Kale yolunun 2019’un sonuna yetiştirileceğini anlattı. Gümüşhane-Bayburt arasındaki 6 kilometreye yakın uzunluktaki tünelde de çalışmaların son hızıyla sürdüğünü kaydeden Bayramçavuş, burada da 24 saat çalışıldığını söyledi.

Pekün Dağı Tüneli Çalışmaları Devam Ediyor

Gümüşhane ile Kelkit arasında yer alan Pekün dağına da 6 bin 350 metrelik çift tüp tünelin yapıldığını hatırlatan Bayramçavuş, burada 42 kilometrelik 3 tünel oluşturulacağını belirtti. 580 metrelik Yeniköy tünelinin delindiğine işaret eden Bayramçavuş, tünelin son bölümlerinde heyelan sorunun olduğunu anlattı. Bayramçavuş,  çalışmaların da yılsonuna kadar tamamlanacağını işaret ederek, İkisu-Şiran güzergahındaki çalışmalardan bahsetti.

Çalışmalara Yeniden Başlanacak

İkisu-Şiran güzergahının 254 metrelik bir tüneli kapsadığını anlatan Bayramçavuş, çalışmalar esnasında müteahhitten kaynaklanan problem yaşandığını belirtti. Ancak müteahhit ile yapılan görüşme sonucu anlaşmaya varıldığını konuşan Bayramçavuş, çalışmalara yeniden başlanacağını aktardı.

Tersun Tüneli Karayolunu 17 Km Kısaltacak

Tersun tünelindeki çalışmalar hakkında da konuşan Bayramçavuş, çalışmaların tamamlanması halinde karayolunun 17 km kısalacağını anlattı. Bayramçavuş, Genel Müdürlüğün konuyla ilgilendiğine değinerek yıl sonuna kadar tünelin tamamlanacağını söyledi.  Proje çalışmalarının 2019 sonuna kadar tamamlanmasının planlandığına işaret ederek, bir sonraki adımda yatırım tekliflerinin değerlendirmeye alınacağını anlattı.

Gümüşhane Özenilen Bir Yapıya Bürünüyor

Vali Taşbilek, Bayramçavuş’un açıklamasından sonra yeniden söz alarak Gümüşhane çevre yollarının özenilecek seviyeye geldiğini söyledi. Kamunun bu konuda özel hizmetleri olduğundan bahseden Altunbilek, emeği geçenlere teşekkür etti. Vali, ilerleyen günlerde daha kapsamlı hizmetlerin açılacağına değinerek güzel şeylerin yapılmasını temenni etti.

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:16

YORUM EKLE

Popüler Haberler