Yükselen Ev Fiyatları Kira Bedelini Artırdı!

Konut fiyatları yükseldikçe kira bedelleri de artış gösterme eğiliminde. Peki bu yükselme balon seviyesine geldi mi? İşte detaylar.

Yükselen Ev Fiyatları Kira Bedelini Artırdı!

Habertürk yazarı Abdurrahman Yıldırım, emlak fiyatlarıyla ilgili değerlendirmede bulundu. Yıldırım, emlak fiyatlarının balon seviyesine geldiği iddiaları için henüz o aşamaya gelinmediğini söyledi. Yıldırım, İstanbul’da konutlardaki fiyat artışlarının son 5 yılda yüzde 70 oranına çıktığını belirterek, bu seviyelerden düşüşlerin gözlemlendiğini anlattı. Yıldırım, fiyatların balon olabilmesi için son 5 yılda yüzde 100 oranında artış olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Piyasalardaki genel durumun iyi olmadığını konuşan yazar, 2010 yılından 2018 yılına kadar konut değer artışlarının yüzde 134’e ulaştığını belirtti. Kira artışlarının da yüzde 85 bandına ulaştığını konuşan yazar, genel piyasa durumunun vatandaşın cebini zora soktuğunu savundu.

Yükselen Ev Fiyatları Kira Bedelini Artırdı

Kira bedeli artışlarının çok hızlı yükseldiğini işaret eden yazar, konut fiyatı artışlarının kira bedelini belirlediğini anlattı. 2012-2016 yılları arasında iki rakamlı fiyat artışlarının söz konusu olduğunu belirten Yıldırım, şuanda artışların yüzde 5 seviyesinde olduğunu konuştu. İnşaat sektöründe birtakım yanlışlıklar olduğunu söyleyen Yıldırım, nüfusun her geçen gün şehre yığıldığını konuştu.

Şehir kenarlarında tarım arazilerinin kalmadığını belirten Yıldırım, gıda maddelerinin büyük kentlerde yüksek fiyatlardan satıldığını anlattı. Gıda sektörünün en yüksek binalarda yer bulduğunu vurgulayan Yıldırım, bunun büyük bir yanlış olduğunu savundu. Habertürk yazarı, bütün ürünlerin kaliteli vitrinlerde yer aldığını belirterek fiyatların da cep yakıcı olduğunun altını çizdi. Bütün gıda ürünlerinin kayıtlı ve vergili olmasının da doğru olmadığını anlatan Yıldırım, bu durumun semt Pazar fiyatlarını da yükselttiğini ifade ederek sözlerini noktaladı.

Güncelleme Tarihi: 26 Ocak 2019, 11:37

YORUM EKLE

Popüler Haberler