Yurtdışı Alışverişlerde Vergi Muafiyeti Kalktı mı? Gümrük Vergisi mi Ödenecek?

Alınan son kararla yurtdışı alışverişlerde vergi muafiyeti kalktı mı ve gümrük vergisi mi ödenecek soruları merak konusu oldu. Alibaba, Amazon, AliExpress gibi yurtdışı uzantılı sayfalardan satın alınan bütün ürünlerden vergi muafiyeti kaldırılacak. Düzenlemenin 15 gün içerisinde yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Yurtdışı Alışverişlerde Vergi Muafiyeti Kalktı mı? Gümrük Vergisi mi Ödenecek?

Yurtdışı alışveriş siteleri olan AliExpress, Amazon vs. Türkiye’den yoğun bir ilgi görmekte. Ürün yurtiçi firmalarına göre daha geç ulaşsa da daha hesaplı olduğundan sıklıkla tercih edilmekteydi. Yurtdışı ticaret sayfalarına yoğun bir ilgi söz konusuydu ve aynı zamanda 22 Euro vergi muafiyeti de bulunmaktaydı. Ancak geçtiğimiz hafta alınan kararla vergi muafiyeti kaldırıldı ve web sayfasından yapılan yurtdışı alışverişleri de zorlaştırıldı. Artık 1 Euro tutarındaki bir ürün bile satın alınırken gümrük vergisi ödemesi yapılması gerekiyor.

75 Euro Muafiyet Uygulanmaktaydı

Yurtdışı sitelerin faaliyet göstermeye başlaması ve e-ticaret kullanımının yaygınlaşmaya başlamasıyla birlikte vergi muafiyeti 75 Euro idi. Bu durum da yurtdışı alışverişlerinin kolaylaşmasını, yönelimi artırmaktaydı. Ürünlere en geç 60 gün olmak suretiyle ulaşılabiliyordu. İlerleyen günlerde ise yapılan düzenlemelerle 75 Euro olan vergi muafiyeti önce, 30 sonra 22 Euro’ya düştü. Şimdi ise alınan kararla muafiyet tamamen kaldırıldı.

Yeni Bir Vergi Sistemi Uygulanacak

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak, 27 Şubat günü yapmış olduğu konuşmada yurtdışındaki e-ticaret sitelerine yönelik yeni bir vergi sistemi uygulanacağını işaret etmişti. Bu açıklamalardan kısa bir süre sonra konu tartışmaya açılmış ve şimdilerde ise vergi muafiyeti tamamen kaldırılmıştır.

Karar geçtiğimiz hafta alındı ve düzenlemenin en geç 15 gün içerisinde yürürlüğe gireceği konuşuluyor. Böylelikle Amazon, Alibaba, Aliexpress gibi uluslararası ticaret sayfalarından yapılan alışverişlerde 1 Euro harcama yapılsa dahi vergi alınacak. AB ürünleri için yüzde 18, AB ülkeleri dışındaki ülkelerden ise yüzde 20 oranında vergi alınmasına karar verildi.

Cep Telefonuyla İlgili de Yeni Karar

Düzenleme kapsamında yurtdışından satın alınan akıllı telefonlarla ilgili de yeni bir düzenleme getirildi. Yeni düzenlemeyle cihazın kayıt ettirilebilme süresi iki yıldan üç yıla güncellendi. Cep telefonunun kaydı esnasında ödenmesi gereken tutar ise 618 TL 60 kuruş olarak karşımıza çıkmakta. Ancak eğer akıllı telefon 500 Euro’dan daha pahalıysa ek vergi ödeme yapmanız gerekmekte. Ancak ürün 150 Euro veya daha altındaysa, ürün kişisel kullanıma ait kitap veya diğer yayınlardan oluşmaktaysa vergi alınmamaktadır.

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2019, 19:28

YORUM EKLE
YORUMLAR
ALİ DELİSİ
ALİ DELİSİ - 7 gün Önce

İMZA KAMPANYASINA KATILIN ARKADAŞLAR BÖYLE SAÇMALIK OLMAZ TEK HOBİMİZİ ELİMİZDEN ALACAKLAR http://chng.it/DmQ5KqdKPz

damat
damat - 6 gün Önce

Eskiden kemal unakıtan vardı sabaha kadar nasıl vergi alrım diye şimdi reisin damatı bakan bey bunlara gözünü dikti yazık be size verdigim oy haram olsun

mustafa durmus
mustafa durmus - 6 gün Önce

Yuh be berat albayrak ta buraya dikmis gozunu yaziklar olsun.size verigimiz oylar memleketin anasini bellediniz

Murat Ş.
Murat Ş. - 5 gün Önce

Bu yeni uygulamayla AB ülkelerinden gelecek olan AB menşeli eşya için %18. Diğer ülkelerden gelecek olan eşya için %20 gümrük vergisi tahakkuk edilir.Misal aliexpresten 100 liralık bir eşya beğendiniz. Aldınız 100 lira karttan çekildi. Eşya Ülkemize gelir, gümrük derki serbest dolaşıma girsin istiyorsan 100 liranın %20 si kadar vergiyi öde al malı. İlave olarak Gümrüğe sunulma ücreti eklenir, muayene ücreti eklenir, damga vergisi eklenir.Devletin özel tüketim vergi kapsamına dahil ettiği bir eşya ise artı olarak gümrük vergisi uygulanmış tutar üzerine ötv de eklenir. Kaba hesapla alacağınız ürünün üzerine buraya geldiğinde ödenmek üzere %25 vergi ilave edip öyle hesaplayın. Satıcılara faturayı düşük tutun denebilir, ama gümrüğün bir fiyat araştırma komisyonu var. Bilen bir memura denk gelirse faturayı düşük bulup eşyayı geri gönderebilir. Arap yalamasıydık, şimdi de K.Koreye benzemeye başladık. İçe kapanarak. Allah sonumuzu hayır etsin.

Cemco
Cemco - 5 gün Önce

Yok artık ya birde burayamı sıçradı vergi uygun alışveriş yapıyor dum onada göz dikmişler usandık artık vergilerden

Ali serfin
Ali serfin - 6 gün Önce

Alırken vergili olarak mı alcağız yoksa sonradan mı ödeyeceğiz yani bize vergili halinimi gösteriyo siteler

Serdar...
Serdar... - 4 gün Önce

Peki 1liralık ürüne 20krş mu ödeyecez yoksa 1liralık ürün bile 5 lira mı olacak

aslı demir
aslı demir - 4 gün Önce

ilk kez bi şey almaya niyetlenmistm ali expressden.. çok üzüldüm ya... özel bi gün için istedigim kıyafet burada 350-400 tl. Ali express de 100 tl.ye denk geliodu..


Popüler Haberler