Yurtdışı Emeklilik Şartları Nelerdir? 2019 Yurtdışı Emeklilik Başvuru Şartları

2019 yılı için yurtdışı emeklilik şartları güncellendi. Başvuru yapacak kişilerin hazırlamaları gereken belgeler ve başvuru şartları için içeriğe göz atabilirsiniz

Yurtdışı Emeklilik Şartları Nelerdir? 2019 Yurtdışı Emeklilik Başvuru Şartları

Türk vatandaşı olup daha sonra başka bir ülkede çalışmaya başlayan kişiler için Türkiye’ye döndüklerinde emekli olmaları mümkün. Ancak bunun için bazı şartlar bulunuyor. Bu şartları taşıyan kişiyen kişiler emeklilik hakkını elde edebiliyor. 

2019 Yılı Yurtdışı Borçlanma Şartları

  • 18 yaş altındaki yurtdışı çalışma süreleri Türk kanunlarına göre kabul edilemediğinden dolayı bu sürede çalışılan günler kabul edilmemekte.
  • Yurtdışı borçlanma yapmak isteyen vatandaşlar, yurtdışı çalışma sürelerini  geçerli bir şekilde ispat etmelidir.

  • Yapılacak olan başvurunun önclelikle ilgili kuruma yazılı bir şekilde yapılması gerekiyor.
  • Eğer başvurunuzu Türkiye dışından gerçekleştiriyorsanız, ödemeniz gereken tutarı döviz üzerinden ödeyebilirsiniz. Türkiye içinden yapılan başvurularda TL üzerinden ödeme yapılabiliyor. 
  • Yurtdışı borçlanma tutarları, başvuru tarihini takiben 3 ay içinde ödenmelidir.
  • İster yurtdışında geçirdiğiniz sürenin tamamını, isterseniz de istediğiniz bir kısmını borçlandırmaya dahil etmeniz mümkün.
  • Türk vatandaşlığına kabul edilen süreden önceki çalışma günleri borçlandırılmaya dahil edilmiyor. Aynı zamanda Türk vatandaşlığından çıktıktan sonraki günlerde sayılmıyor.
  • Yapılan yurtdışı borçlanma başvuruları, maaş almaya başlayana kadar iptal edilebilir ve ödenen tutarın tamamı geri alınabilir.

Yurtdışı borçlanma başvuruları sonucunda başvuruları onaylanan vatandaşların ödeyecekleri tutarlar belirlendi. Buna göre, günlük ödenecek en düşük ücret 27,28 Türk Lirası olurken en yüksek ücret ise 204,65 Türk Lirası olarak düzenlendi. Buna göre; 1 aylık bir süre için hesaplayacak olursak ödenecek en düşük ücret 818,4 Türk Lirası, en yüksek ücret ise 6,139,5 Türk Lirası olacaktır. 1 yıllık yurtdışı borçlanma tutarı ise en düşük 9,820,8 Türk Lirası, 1 yıllık en yüksek borçlanma tutarı ise 73,674 Türk Lirası olacaktır.

SGK İle Anlaşmalı Ülkeler

Almanya, İngiltere, Hollanda, İsviçre, Avusturya, Belçika, Fransa, İsveç, Norveç, Danimarka, KKTC, Azerbaycan, Makedonya, Kanada, Romanya, Çek Cumhuriyeti, Gürcistan, Bosna Hersek, Slovakya, Anavutluk, Libya, Sırbistan, Karadağ, İtalya ve Kore.

Yurtdışı Borçlanma Başvurularının Yapılacağı Yerler

Yurtdışı borçlanma başvuruları bazı özel durumlara göre değişebiliyor. Bunlar;

-Türkiye ve Almanya arasındaki güvenlik sözleşmesi dışında kalan iki ya da daha fazla sözleşmeler yapılacaksa yarım ya da tam maaş için başvurular,

-5510 sayılı kanun çerçevesinde İsviçre’deki süreler için başvuru yapanlar,

-2147 ya da 3201 kanunları çerçevesinde ek olarak yapılan borçlanma başvuruları,

-İsviçre’deki sigortalı geçen günleri ve ödeme yapılmış primleri Türkiye’ye aktarmak isteyenler, Yurtdışı Sözleşmeler ve Emeklilik Daire Başkanlığına Müracaat etmelidir.

Türkiye’de kayıtlı olunan şehirdeki SGK İl Müdürlüğü’ne başvuru yapılması gereken durumlar ise,

-Almanya ve Türkiye arasındaki güvenlik anlaşması çerçevesinde, yarım ya da tam maaş başvuruları için,

-Türkiye’de sigortası olmayıp, sadece yurtdışından sigortası bulunanlar ve bu kişilerin yasal vasileri,

-Kadınların ev hanımı olarak geçirdiği zamanlar.

Yurtdışı Borçlanma Başvurusu İçin Tamamlanması Gereken Evraklar

-Yurtdışında çalıştığınızı kanıtlayan dökümanlar ve adres bilgileriniz (son bir ay içerisinde konsolosluktan alınmış olmalı)

-Yurtdışı borçlanma başvurusu için dilekçe

-Kimlik kartı fotokopisi,

-SGK hizmet dökümü

-SGK döküm cetveli

-Türkiye’ye ve yurtdışında yaşanan ülke için giriş çıkış yapılan tarihleri belgelemek,

-Pasaportların giriş çıkış mühürlerinin yer aldığı sayfaların fotokopileri

-Borç tahakkuk cetveli

-Adres öneği

-Vukuatlı nüfus kayıt belgesi

Yurtdışı Borçlanma Başvuruları Takibi

Yurtdışı borçlanma başvurusu yapanların başvuru durumunu sorgulamak için Sosyal Güvenlik Kurumuna ait site olan https://uyg.sgk.gov.tr adresine girebilir ya da 170 numaralı iletişim hattı aranabilir.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2019, 12:11

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet tas
Mehmet tas - 1 yıl Önce

Yorum en büyük sıkıntı türkiye'den emekli olduktan sonra yurtdışı da çalışmamak buna çözüm istiyoruz böyle adaletsizlik olurmu turkiyede hem emekli hemde calisiyo yurtdışı na gelince yok efendim sen çalışamasın neden sen yurtdışı da çalışıyorsun adalet istiyoruz lütfen cevap verin

kaya
kaya - 1 yıl Önce

1988 de işe başladım. 1995 de alman vatandaşı oldum . 1971 doğum tarihim şuan çalışmiyorum emeklili olma şansım varım varsa nasıl

Uzman
Uzman - 12 ay Önce

Bu yapılanlar yasalmı emekli olduktan sonra emeklilik iptal edilme durumu varmı ödediğimiz paralar yanarmı aldığımız emekli paralarını gerimi ödeyeceğiz.
Bir şahısın 5 sene emekli aylığı aldıktan sonra emekliliği iptal edilmiş. Yani Türkiye'de 1-2 hafta çalışmıştır göstermek yasalmı mı. Lütfen cevap verin.

Ekrem Kurtar
Ekrem Kurtar - 11 ay Önce

1971 doğumluyum sigorta girişim 1988 960 gün Türkiyede sigortalı olarak çalışmışlığım var. 19 Ay askerlikten
sonra 1994 Eylül ayinda Almanya'ya geldim. Ben Türkiye'de Emekli olmam için nasıl başvura bilirim. Ne kadar para yatırmam gerekiyor. Teşekkür ederim.