Yurtdışı Online Alışveriş'te Yeni Vergili Dönem Başlıyor, 22 Euro'dan Düşük Bedellerde Vergi Muhafiyeti Kaldırıldı

Çin başta olmak üzere Avrupa Birliği'ne üye tüm ülkelerden e-ticaret sitelerinden yapılan online alışverişlerde 22 euro’nun altında olan ürünlerdeki vergi muafiyeti kaldırıldı. Peki şimdi tüketici 22 Euro bedelle aldığı ürüne ne kadar ödeyecek?

Yurtdışı Online Alışveriş'te Yeni Vergili Dönem Başlıyor, 22 Euro'dan Düşük Bedellerde Vergi Muhafiyeti Kaldırıldı
Yurt dışından intenet üzerinden yapılan online alışverişlerde 22 euroyu aşmayan ürünler için geçerli vergi muafiyeti kaldırıldı. Dün Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yasaya göre başta Çin olmak üzere Avrupa Birliği2ne üye tüm ülkelerden yapılan online siparişlerde Çin için yüzde 10 avrupa Birliği üye ülkeleri için ise yüzde 20'lik bir vergi oranı uygulanacak.
 
Peki bedeli 22 Euro'yu aşmayan ürünlere uygulanan vergi muafiyetinin kaldırılmasınından sonra yurdışından online alışveriş yapan tüketicilerin ödeyeceği toplam tutar ne kadar olacak? 30 Mayıs’tan sonra yurt dışından 22 euro’luk değerinde bir ürün satın alacaksanız ne kadarlık bir toplam masraf ödenecek?

Gümrük vergisi ve KDV’nin yanısıra, eğer sipariş edilen ürün, 4760 sayılı Özel Tüketim Vergisi Kanunu'nda ekli 4 sayılı listedeki eşyalardan ise bu vergi yükümlülüklerine ek olarak yüzde 20 Özel Tüketim vergisi de alınacak. 

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 21:51

YORUM EKLE

Popüler Haberler