Ziraat Bankası 2019 Seçim Sandık Parası Sorgulama | Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatırılacak?

Yüksek Seçim Kurulu, 2019 yılı 31 Mart yerel seçimlerinde sandık görevlilerine kadar ücret verileceğini duyurdu. Seçim sandık parası sorgulama ve ödemelerin ne zaman yapılacağı araştırılmaya başlandı. Sandık görevlisi ödemeleri görevlinin eğitim alıp almamasına ve işbaşındaki sıfatına göre değişiklik gösterir.

Ziraat Bankası 2019 Seçim Sandık Parası Sorgulama | Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatırılacak?

Yüksek Seçim Kurulu, 31 Mart 2019 günü yerel seçimlerde sandıkta görev alacak bireyler için yapılacak ödeme tutarlarını duyurdu. Bu yıl sandık görevlilerinin ücretleri Ziraat Bankası tarafından ödenecektir.

Sandık Görevlisi Olma Şartları Nelerdir?

31 Mart yerel seçimlerinde sandık görevlisi olabilmek için bireyin ilgili kanun hükümlerine uygun olması gerekmektedir. Sandık başında görevini yerine getiren vatandaşlara YSK tarafından ödeme yapılmaktadır. Sandık görevlisi olabilmek için başvuru yapılabilirken, herhangi bir siyasi parti mensubu olarak da sandık başında görev alabilirsiniz. YSK resmi web sayfası üzerinden başvurular yapılabilmekte ve bireylerin başvuru esnasında bilgileri eksiksiz olarak doldurması gerekiyor.

TBMM üyeleri, idari amirler, zabıta amirleri, askerler, milletvekili ve milletvekili adayları sandıklarda görev alamamaktadır.  Sandık görevlisi başvurusu yapılabilmesi için bireylerin 18 yaşından büyük olması gerekmektedir.

Sandık Görevlileri Ne Kadar Ücret Alacak?

Yüksek Seçim Kurulu başkanlar ve üyelerine 261 TL, siyasi parti mensupları ve birinci derece yetkililere 130 TL, ikinci derece görevlilere 126 TL, üçüncü derece görevlilere 124 TL, dördüncü derece görevlilere 121 TL, şoför ve bekçilere 115 TL, farklı bir kurumda görev almasına karşın seçimde görev alacak şoför ve hizmetlilere 110 TL ödeme yapılacaktır.

İl ve İlçe seçim kurullarında görev alacak başkan ve il seçim kurulu üyelerine 130 TL, ilçe seçim kurul üyelerine 115 TL, seçmen kütük bürosu müdürlerine 126 TL, seçmen kütük bürosu zabıt takiplerine 121 TL, askı yeri görevlilerine 110 TL ödeme yapılacaktır.

Sandık kurullarında görev alacak sandık başkanlarına 124 TL, memur üyelere 115 TL, bina sorumlularına ise 124 TL ödeme yapılmasına karar verildi.

Sandık Ücretleri Ne Zaman Yatırılacak?

Yerel seçimlerde görev alan vatandaşlara ödemeler Yüksek Seçim Kurulu tarafından yapılacaktır. 2019 yılında ödemeler için bir takvim duyurulacaktır. Ödemeler Ziraat Bankası aracılığıyla görevlilere ulaştırılacaktır. Bireyler, banka şubeleri üzerinden de sandık ücretlerini alabilecektir.

Sandık Ücretleri Hangi Bankaya Yatırılacak?

Sandık kurullarında görev alan bireylere, verdikleri hizmet karşılığında ödeme yapılmaktadır. Seçim gününde ek gelir elde etmek isteyen bireylere iki yıl önce ödemeler Akbank üzerinden yapılmıştı. Geçtiğimiz yıl Ziraat Bankası aracılığıyla ödemeler yapılmış ve bu yılda da yine Ziraat Bankası’ndan ödemelerin yapılacağı aktarılıyor.

Ziraat Bankası Sandık Paraları Nasıl Sorgulanır?

31 Mart 2019 Mahalli İdareler Genel Seçiminde görev alan bireyler ne zaman ödeme alacağını araştırmakta. Ücret tutarları belirlendi ancak ödemelerin ne zaman yapılacağına ilişkin detaylar paylaşılmadı. Ancak diğer seçimlerde de olduğu gibi ödemeler seçim sonrasında ortalama 1-2 ay içerisinde yapılacaktır.

Sandık Kurulu Üyelerinin Görevleri Nelerdir?

Sandıklarda başkan, üyeler, hizmetliler ve şoförler olmak üzere birçok personele ihtiyaç duyulmaktadır. Vatandaşlar bu anlamda başvuru yapabilmektedir ve sandık kurulu başkanı için 6 asil ve 6 yedek üye bulunmaktadır. Sandık başkanlarının görev yerine gelmemesi halinde, kamu yetkililerinin belirleyeceği bir üye başkanlığa atanacaktır. Eğer yetki verilen birey de sandık görevine gelmediyse, üyeler arasında en yaşlı üye başkanlık yapacaktır.

Sandık başkanı, sandık çevresindeki düzenlilikten sorumludur. Bina sorumlusu, sandıkların yer aldığı bina ve çevresinin düzeninin sağlanmasında etkilidir. Görevliler, engelli vatandaşların oy kullanımını kolaylaştıracak yerlere sandık yerleştirecektir. Görevli bireyler ne kadar oy pusulası olduğunu bilmeli ve tutanaklara doğru geçmelidir.

Güncelleme Tarihi: 25 Mart 2019, 08:53

YORUM EKLE
YORUMLAR
Bayram Ceyhan
Bayram Ceyhan - 2 ay Önce

Sandık görevli yemiyesi yattimi

Salih.güneş
Salih.güneş - 2 ay Önce

Seçim.paralari.yatdimi.yozgat

Ayfer
Ayfer - 2 ay Önce

Secim parası yattimi

Ayşe gurer
Ayşe gurer - 4 hafta Önce

Bende sandıktaydim hala param yatmamis neden ve Niçin yatmamis

İdris sezer
İdris sezer - 2 ay Önce

Saadet partisi

İdris sezer
İdris sezer - 2 ay Önce

Para

Aysun şenturk
Aysun şenturk - 2 ay Önce

izmir de paralar yattığım bilgisi olan cevap versin

İbrahim polat
İbrahim polat - 2 ay Önce

Seçim paraları yattımı yozgat


Popüler Haberler