Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi - 2019 Arazi Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler ve Başvuru Şartları

Üretim yapanlara ve yeni üretim yapacak olanlara müjde! Ziraat Bankası arazi alım kredisi adı altında bir çok imkan sağlıyor. Son dönemlerde ülkemizde üretime destek olmak amacıyla bir çok kurum avantajlı fırsatlar sunmaya başladı. Bu kurumların başında Ziraat Bankası gelmektedir. Belirli unsurların yerine getirilmesi şartı ile sizde bu kredi imkanlarından faydalanabilirsiniz.

Ziraat Bankası Arazi Alım Kredisi - 2019 Arazi Kredisi İçin Gerekli Olan Belgeler ve Başvuru Şartları

Ülkemizde üretim yapmanın bir hayli zor olduğu bu dönemde Ziraat Bankası'nın yapmış olduğu arazi alım kredisi desteği vatandaş için iyi bir imkan sağlayacak gibi görünüyor.Tarımsal üretim ve tarımsal ürünlerin miktarlarındaki yükseklik, ürünlerin kalitesi ve çeşidi ne oranda fazla olursa, fiyatlar ülke içerisinde aynı oranda düşük kalır, ihracat faaliyetleri gerçekleştirilerek ülkeye döviz girişi sağlanır ve tarımsal üretimle ilgili olan ya da olmayan tüm paydaşlar ve birimler bundan olumlu şekilde etkilenir.

Son dönemlerde ülkemizde de tarımsal üretimin desteklenmesi ve geliştirilmesi adına çeşitli kampanyalar oluşturulmakta ve üreticilere ya da yeni üretici olan bireylere ya da kurumlara kolaylık sağlanmaktadır. Ziraat Bankası bu avantajlı tekliflerin sunulduğu kurumların başında gelmektedir.

Tarımsal üretim için en gerekli bileşen topraktır. Birincil gereklilikler arasında tarım arazisi ve tarla vasfına sahip olan arsaların satın alınması, tarımsal üretimle meşgul olan gerçek ve tüzel kişilerin üretim imkanlarına dahil edilmesi, toprakların atıl şekilde bekletilmemesi ve üretime dahil edilmeleri gelmektedir.

Bu unsurların yerine getirilmesi, toprak satın alınması, üretim imkanlarının bu şekilde genişletilmesi finansman ihtiyaç oluşmasına neden oluyor. Bu finansman açığının kapatılması adına Ziraat Bankası, Arazı Alım Kredisi adı altında kredi kampanyaları sunmaktadır.

Bu krediler tarla özelliğine sahip olan araziler üzerinde kullandırılmaktadır. Kişilerin işletme ve üretim kapasitelerini arttırmak, yeni üretim faaliyetlerinde bulunacak kişilere kolaylık sağlamak amacıyla uygulamaya geçmiştir.

Arazi alım kredilerinin özellikleri kredilerin kullanılacağı amaçlara göre değişiklilik göstermektedir.Ziraat Bankası tarafından Arazi Alım Kredileri hisseli tarım arazilerinin satın alımında tarım arazisi üzerindeki hisselerin diğer hisse sahipleri tarafından satın alınması, hisseli ya da bitişik parseli bulunmayan arsaların satın alınmasına yönelik, hisseli olsun ya da olmasın, tarım ve üretim imkanlarının genişletilmesine yönelik olarak bitişik bulunan tarım arazilerinin satın alınması şartlarına uyan herkese verilmektedir. Bu standartlar dahilinde olan alanlarda üretim yapmakta olan tarımsal üreticiler faydalanabilmektedir.

Bakanlar Kurulu'nın verdiği kararları doğrultusunda oluşturulan kriterlere göre belirlenmektedir. İşte bu şartların sağlanması halinde, Ziraat Bankası şubelerinden sübvansiyonlu kredi uygulamaları dahilinde, uygun ve düşük faiz oranlarına sahip kredilerden faydalanma imkanı sunmaktadır.

Gerçek kişilerin sahip olmaları gereken belgeler

 * Kredi başvurusunda bulunacak olan bireylerin T.C. kimlik belgesi *Kullanılan kredilerin tarımsal üretimle alakalı olmasından dolayı Çiftçilik Belgesi ve Çiftçi Kayıt Sistemi Belgesi *Tarımsal işletmelerin bankaya gösterilebilmesi adına gerekli olan belgeler; tarımsal işletmenin tapu kaydı, kira kontratı ve benzeri belgelerKredinin kullanılmasına karşılık bankaya sunulacak olan teminata dair belgeler *Kişilerin bilanço esasına dayalı olarak faaliyet göstermeleri halinde son 3 yıla ait olan bilanço kayıtları ve gelir belgelerini bankaya sunmaları gerekmektedir.

Tüzel kişilerin tamamlamaları gereken belgeler

*Çiftçilik Belgesi-Çiftçilik Kayıt Sistemi Belgesi *Oda Kayıt Belgesi, Vergi Levhası *Tüzel kişilik ana sözleşmesinin yayımlanmış olduğu Ticaret Sicili Gazetesinin sunulması *Tüzel kişiliğin kredi başvurusunda bulunan yetkili şahsın yetkilendirilmesini bildiren belge ve noter onaylı imza öneklerinin sunulması *Tarımsal işletmenin bankaya kanıtlanması için gerekli olan belgelerin sunulması(kira kontratı ya da tapu kaydı gibi belgeler) *Kredinin kullanılmasına karşılık bankaya gösterilecek olan teminatlara ilişkin belgelerin sunumu ve yeni kurulmakta olan işletmeler için son bir yıla ya da kuruluşlarına ait, daha eski kuruluş tarihli şirketlerin ise son 3 yıla ait olan bilanço kayıtları ve gelir belgelerinin Ziraat Bankası’ na sunulması gerekmektedir.

Ziraat Bankası’nın sunmakta olduğu tarımsal kredilerden faydalanabilmek için gerçek ve tüzel kişilerin, Ziraat Bankası şubelerine başvuruda bulunmaları gerekmektedir. Gerçekleştirilen başvurularda gerçek ve tüzel kişilerin ne oranlarda kredi kullanabilecek oldukları ve uygulanacak faiz oranları gibi krediye dair değişkenler belirlenecek ve kredi kullandırımı gerçekleşecektir.

Sübvansiyonlu arazi alımlarında 40.000 TL kredi ödeyecek olan çiftçiler aylık sadece %0,5 faiz ödeyecekler. 

-Önek olarak 40bin TL çeken bir çiftçi toplamda 41.570 TL civarı bir ödeme yapacak. 12 aylık dönemde ödenecek rakam ise aylık 3.460 TL civarında olacak.

Tek Parsel Arazi Alım Kredisinde ise faiz oranı %1,83 şeklindedir. 40.000 TL üzerinden hesap yapacaksak aylık ödemeler 3.820 TL şeklinde oluyor. Toplam geri ödeme ise 45.930 TL oluyor.

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2019, 09:26

YORUM EKLE

Popüler Haberler