Ziraat Bankası yeni konut kredi faiz oranı 1.50'ye düşürüldü!

Konut Kredisi alacaklara müjde. Geçtiğimiz ay Ziraat Bankası tarafından uygulamaya konulan Enflasyon Endeksli Konut Kredisi uygulaması ile bir önceki ay 1.75 olan konut kredisi artık 1.50'ye düştü. Bu düşüş enflasyona bağlı olarak gelişen bir düşüş oldu. Uzmanlar enflasyon düşüşünün devam etmesi durumunda konut kredileri faiz oranlarının düşeceğini belirtti.

Ziraat Bankası yeni konut kredi faiz oranı 1.50'ye düşürüldü!

Geçen ay Ziraat Bankası tarafından yürürlüğe giren Enflasyon Endeksli Konut Kredisi uygulaması sayesinde konut kredisinde düşüş gerçekleşti. TEFE/TÜFE oranlarının yükselmesi sebebiyle konut kredisi 1.50’ye düştü. Bir önceki ay 1.75 olan konut kredisi faiz oranında %0.25’lik düşüş herkesin yüzünü güldürdü. Türkiye İstatistik Kurulu tarafından açıklanan yıllık enflasyon oranları ise 18.71’den 15.72’ye geriledi. Bu sayede de enflasyon endeksli ürünlerde faiz oranı 25 puan düştü.

Uzmanların Bu Konudaki Görüşleri Umut Verici

Enflasyon Endeksli Konut Kredisi faiz oranlarının 1.75’ten 1.50’a düşmesi vatandaş tarafından güzel karşılandı. Uzmanlar ise bu durumun devam edeceğini hatta enflasyon oranlarının çok düşeceğini dile getirdi. 17 Haziran’da yürürlüğe giren bu uygulamayı kullanan vatandaşlar da 1.75 olan faiz oranını 1.50 olarak ödemeye devam edebilecekler. Fakat bunu faiz güncelleme dönemlerinde yani 6 ya da 12 aylık periyotlarda yapabilecekler. Öneğin 120 ay vadeli ve 150.000 TL tutarında kredi için başvuran vatandaş sabit faizle 1.65 oranından kredi kullanabiliyorken, enflasyon endeksli konut kredisinin kullanılması durumunda değişen enflasyon verilerine göre aylık 1.50 oranından kredi kullanabilecek.

Yeni Sistem Çok Kullanıldı

Ziraat Bankası Haziran ayında uygulamayı yürürlüğe koyduktan sonra kredi alan vatandaşların %40’ı tarafından daha mantıklı bulduğunu ve bu yeni uygulamayı tercih ettiğini açıkladı.

Güncelleme Tarihi: 04 Temmuz 2019, 20:17

YORUM EKLE

Popüler Haberler