Ziraat Bankasından Esnafa Kredi Desteği Verilecek! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Esnaf ve sanatkarlar için yüzde 50-100 oranında değişen faiz indirimi uygulanmasına hükmedildi. Cumhurbaşkanlığı kararıyla Ziraat Bankasından yapılacak esnafa destek kredisi ile ilgili Resmi Gazete'de yayınlanan karar detayları ile haberimizde.

Ziraat Bankasından Esnafa Kredi Desteği Verilecek! Resmi Gazete’de Yayımlandı!

Yeni Ekonomi Programı ile esnaflık yapan vatandaşlara büyük olanaklar sağlayacak adımlar atılmasına karar verilmişti. Esnafların borçlarını daha uygun koşullarla, düşük faiz oranları ve uzun vadelerle ödeyebilmesinin önü açılmıştı. Bütün bu adımlarda akla gelen ilk banka Ziraat Bankası olmuştur.

Ziraat Bankası, kredi borcu bulunan bütün esnaflara yapılandırma kredisi fırsatı tanımıştır. Borç yapılandırması noktasında adım atan bir diğer banka ise Halkbank oldu. Halkbank, esnaf ve sanatkar sıfatıyla istihdam edilmiş olan vatandaşlara en uygun faiz oranlarıyla kredi kullandırma kararı aldı. Bankanın aldığı karara göre, esnaflar çekecekleri her türlü krediyi diğer vatandaşlara göre yüzde 50 faiz avantajıyla kullanabilecek.

 

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı karanamesine göre, KOSGEB desteği alan projelere 100.000 TL’ye kadar faizsiz kredi sağlanacak. Halkbank, geri ödeme konusunda da girişimcinin  kazancını göz önünde bulundurarak birtakım kolaylıklar sağlayabilmektedir.

Bakiyesi 2019’a Devredenlere % 100 Faiz İndirimi

Halk Bankası, Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifleri (ESKKK) bakiyesini esnaf ve sanatkarlar için açmıştı. Kredi bakiyeleri 2019 yılına devretmiş olan vatandaşlara kefaleti olsun veya olmasın fark etmeksizin yüzde 50 faiz indirimi uygulanacak. Ancak bu uygulama sadece 2019 yılı için geçerli olacak. Aynı uygulama, 2019 yılında ESKKK kredilerinden faydalanmak isteyen vatandaşlar için de geçerlidir.

Unutulmakta olan geleneksel iş gruplarında çalışmakta olan ve Esnaf Vergi Muafiyet Belgesi’ne sahip esnaflara da müjdeli haber verildi. 2019 yılında kredi kullanmak isteyen bu işletmecilere, yüzde 100 faiz indirimi uygulanacak. Daha önce Halkbank’ın ESKKK kredisinden faydalanmış ve bakiyesi 2019’a devredilmiş krediler için de aynı uygulama geçerlidir.

Esnaflara Teçhizat Desteği

İşletmesine üretim için kullanacağı ekipmanları tahsis etmek isteyen vatandaşlar için 30.000 TL’ye kadar kredi sağlanmıştı. Esnafın işletmesini yıl içerisinde ilerletebilmesi ve gelir elde edebilmesi için sağlanan bu olanaklarda da yeni bir fırsat yolu açıldı. Bu bakiyeden faydalanmış olan vatandaşların kredi bakiyesi 2019’a devreden bölümüne yüzde 100 oranında faiz indirimi uygulanması kararı alındı. Karar Resmi Gazete’de yayınlandı ve banka, krediler sebebiyle yaşanacak her türlü gelir kaybının Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından karşılanacağını duyurdu.

Güncelleme Tarihi: 16 Şubat 2019, 14:23

YORUM EKLE

Popüler Haberler