12 yıl süren Ergenekon davasında karar açıklandı! Örgütsel suçlu tüm sanıklar beraat etti

12 yıldır devam eden 235 sanıklı Ergenekon Davası'nda nihai karar bugün açıklandı. Mahkemenin sunduğu 112 sayfalık kararda tüm sanıklar örgütsel suçlardan beraat etti. Alparslan Arslan ve Osman Yıldırım ise müebbet hapis cezası aldı.

12 yıl süren Ergenekon davasında karar açıklandı! Örgütsel suçlu tüm sanıklar beraat etti

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesi, 12 yıl süren 235 sanıklı Ergenekon davası kararını açıkladı. Örgüt üyeliğiyle suçlanan tüm sanıklar beraat ederken, Danıştay ve Cumhuriyet gazetesi saldırıları failleri Osman Yıldırım, İsmail Sağır ve Erhan Timuroğlu'na müebbet hapse mahkum edildi. Danıştay saldırısını düzenleyen Alparslan Yıldırım'a ise ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldı.

İstanbul 4. Ağır Ceza Mahkemesinin bugün görülen 10. duruşmasına, tutuklu sanık Alparslan Arslan ile başka suçtan tutuklu sanıklar Erhan Timuroğlu ve Bedirhan Şinal katıldı. Başka suçtan tutuklu sanıklar Osman Yıldırım, Bora Ballı, Yüksel Dilsiz, Murat Çağlar, İsmail Sağır ve Tekin Irşi'nin tutuklu bulundukları cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi ile katıldılat. Duruşmada, eski milletvekili Emin Şirin, emekli Tuğamiral Alaattin Sevim, emekli Albay İlyas Çınar ve emekli Astsubay Oktay Yıldırım'ın da aralarında bulunduğu 30'u aşkın tutuksuz sanık hazır bulundu.

Ergenekon Davası'nda mahkemeye katılan tüm sanıkların son savunmalarını tamamlamasının ardından heyet, kararını açıklamak üzere saat 14.00’e kadar duruşmaya ara verdi. 

Mahkeme heyeti verilen aranın ardından kararı açıklayarak, tüm sanıkların "silahlı örgüt kurmak, yönetmek, üyelik, yardım ve yataklık" suçlarından beraatına, davanın tutuklu sanığı Alparslan Arslan'ın, "Anayasa'yı ihlal" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasına, Osman Yıldırım, Erhan Timuroğlu ve İsmail Sağır, "Anayasa'yı ihlal" suçundan da müebbet hapisle cezalandırılmasına hükmetti.

Osman Yıldırım hakkında tutuklama kararı çıkarılırken, Vatan Partisi lideri Dr. Doğu Perinçek'in de tüm suçlardan beraatine karar verildi.

ERGENEKON DAVASI SÜRECİ

Yasa çıkartılarak kapatılan dönemin özel yetkili İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından 5 Ağustos 2013'te verilen kararda, eski Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İlker Başbuğ müebbet, Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek ağırlaştırılmış müebbet, emekli Tuğgeneral Veli Küçük 2 kez ağırlaştırılmış müebbet ve 99 yıl hapis, Tuncay Özkan ağırlaştırılmış müebbet ve diğer suçlardan 22 yıl 6 ay hapis, emekli Orgeneral Hurşit Tolon müebbet, Danıştay saldırısının faili Alpaslan Arslan 2 kez ağırlaştırılmış müebbet, avukat Kemal Kerinçsiz ağırlaştırılmış müebbet, Mehmet Haberal 12 yıl 6 ay, Mustafa Balbay 34 yıl 8 ay hapis, Sinan Aygün 13 yıl 6 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Diğer sanıklar da çeşitli oranlarda hapis cezasına çarptırılmıştı.

Özel yetkili mahkemenin gerekçeli kararını yazmasının 7 ay sürmesi nedeniyle Anayasa Mahkemesine (AYM) bireysel başvuruda bulunmuş ve yüksek mahkeme de "sanıkların haklarının ihlal edildiğine" hükmetmişti. İhlal kararı üzerine, yasayla kaldırılan İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi yerine başvuruları inceleyen nöbetçi mahkemeler, tutuklu sanıklar tahliye edilmişti.

"Ergenekon" soruşturmasını yürüten ve meslekten ihraç edilen savcılar Zekeriya Öz ve Fikret Seçen, FETÖ soruşturmaları kapsamında firari olarak aranıyorlar. Bir dönem soruşturmaya bakan firari sanık Cihan Kansız hakkında da FETÖ'ye üye olduğu iddiasıyla dava açılmıştı.

Güncelleme Tarihi: 02 Temmuz 2019, 01:02

YORUM EKLE

Popüler Haberler