2019 Bekçi Alım Başvuru Formu Ekranı! EGM 2019 Bekçi Alımlarında Son Durum Tarihler Belli Oldu mu?

Emniyet Genel Müdürlüğü kapsamında 10 bin 500 daha bekçi personeli alımı gerçekleştirileceği duyuruldu. Peki bu alımlar hangi illerde yapılacak, başvuruda adaylarda aranacak şartlar neler gibi soruların yanıtları haberimizin detayında yer alıyor.

2019 Bekçi Alım Başvuru Formu Ekranı! EGM 2019 Bekçi Alımlarında Son Durum Tarihler Belli Oldu mu?

İçişleri Bakanlığı’na 10 bin kadar personel alınacağı Resmi Gazetede yayımlanmıştı. Bu açıklamanın ardından Süleyman Soylu 10 bin rakamına 500 kişinin daha ekleneceğini belirtmişti. Bu açıklamaların gelmesinin ardından bekçi adayları süreci yakından takip etmeye başladı.

Alımlar Şubatta Başlayacak

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 10 bin 500 bekçi alımının 2019 yılının Şubat ayının sonunda başlayacağını duyurmuştu. Alımlar 81 ilde gerçekleştirilecek. Daha önceki alımlarda yaşanan ikametgah problemi sebebiyle bazı adaylar mağduriyet yaşamışlardı.

Bekçi Alımları Nasıl Yapılacak?

Şubat ayının son günlerinde başlayacak olan bekçi alım süreci, ilk olarak İllerdeki Emniyet Müdürlüklerinden alınacak bekçi ihtiyaçlarına göre şekillenecek. Her ilin bekçi ihtiyacına göre atanacak 10 bin 500 personel, illere atanacak.

İllerden toplanan taleplere göre bu sürecin yaklaşık olarak 15 gün sürmesi planlanıyor. Yani bu süreç Mart ayının ortasını bulabilecek. Gelen talepler İçişleri Bakanlığı tarafından plana koyulması için Devlet Personel Başkanlığı’na gönderilecek. Devlet Personel Başkanlığı’nın planlamasının ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından onay verilmesi beklenecek.

Daha sonraki adımda ilana çıkılacak.

Bu aşamalar sonrasında 10 bin 500 bekçi alımı hakkında ilana çıkılması Mart sonu veya Nisan ayının ortalarını bulması tahmin ediliyor.

Askerlik Koşulunun Kaldırılması İçin İstekler Sürüyor

Bekçi adaylarının karşılaştıkları sorunlardan bir tanesi de, alımlarda askerlik şartı aranması. Bekçi adayları askerlik şartının kaldırılmasını talep ediyor. Buna gerekçe olarak polis alımlarında istenmeyen askerlik şartının bekçi alımlarında da uygulanmaması gerektiğini istemektedirler.

Bakan Soylu daha önce bekçi alımları ile ilgili yaptığı açıklamalarda, bekçilerin polislere çok yakın bir eğitim sürecinden geçtiklerini belirtmişti. Soylu bunun sonucunda bekçi alımlarında askerlik şartının kaldırılabileceğinin altını çimişti.

Polis adayları, silah eğitimi, nişancılık eğitimi, koşu eğitimi gibi birçok zorlu eğitim alıyor ve bu eğitimler askerlikte uygulanan eğitimlere eşdeğer nitelikte. Bu durumda polis alımlarında talep edilmeyen askerlik şartının, bekçi alımlarında da aranmaması isteniyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2019, 15:23

YORUM EKLE

Popüler Haberler