2019 Bekçi Alımı ve Bekçilik Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 2019 yılında 8 bin bekçi için kadro açılacağını duyurmuştu. Bekçi alımı adaylarında ve bekçilik alımları hakkında merak edilenlere ilişkin oluşan soru işaretlerini haberimizde yanıtladık.

2019 Bekçi Alımı ve Bekçilik Başvurusu Hakkında Merak Edilenler

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mart ayı içerisinde çarşı ve mahalle bekçisi alımlarına ilişkin duyuru mesajının yayınlanacağını duyurdu. Başvuruda bulunacak bireyler Haziran ayının sonuna kadar eğitim sürecini tamamlayacak ve Temmuz ayında işbaşı yapacaklar. 2019 yılı için 8 bin kişilik bekçi kadrosu açıldığı belirtiliyor. On binlerce kişinin heyecanla takip ettiği duyurunun yayınlanmasına çok kısa bir süre kaldı.

Askerlik Şartı Aranıyor mu?

Bedelli askerlik için başvuran ancak celp dönemini ileriki tarihlere atan bireylerin başvurup başvuramayacağı merak konusu oldu. Bekçiler de Emniyet Genel Müdürlüğü bünyesinde çalışacağı için polislerde olduğu gibi askerlik şartının kalkmasını talep etmekteydi. Ancak mevcut yönetmeliğe göre adayların askerliğini tamamlamış olması gerekmektedir. Bedelli askerlik başvurusunda bulunan ancak vazifesini yerine getiremeyenler için henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

Bekçilik Başvurusunda Yaş Şartı Aranır mı?

Bekçilik alımlarına ilişkin mevcut yönetmelikte 31 yaşından gün almamış olma şartı yer almaktadır. 2018’in Mayıs’ında yayınlanan duyuruya göre başvuru tarihinden itibaren 31 yaşından büyük olmamak gerektiği aktarılıyor. Ancak yönetmelikte 1 Ocak 2019’un baz alınması halinde 2 Ocak 1989 doğumlular da bekçilik başvurusunda bulunabilecek.

Başvuru İçin İkametgah Detayları

İkametgah adresi ile ilgili yönetmelikte bir madde yer almıyor. Ancak bu şart İçişleri Bakanlığı’nın belirleyeceği yeni bir prosedüre göre değişiklik gösterebilmektedir.

Askerdeki Bireyler Başvuruda Bulunabilir mi?

Bekçi olmak için yeterli şartları taşıyan kişiler başvuruda bulunabilir ancak ön başvuru esnasında terhis olmanız gerekir.

Kadın Alımları Yapılacak mı?

Bekçi alımlarında kadınlar için ayrı bir kadro açılıp açılmayacağı henüz bilinmiyor. Ancak 2019 yılında yüzde 10’luk bir dilimin kadınlar için ayrılabileceği aktarılıyor.

Bekçi Alımlarında Boy-Kilo Oranı

Erkek adayların en az 1.67 üstünde olması halinde bekçilik başvurusunda bulunabileceği belirtiliyor. Obezite hastaları da başvuruda bulunamazlar.

Atanan Bekçiler Nerede Görev Yapar?

Bekçiler, ikamet ettikleri ilçede görev yapabilecekleri gibi il sınırları içerisinde de atanabilirler.

Gece Mesaisi Dışında Altenatif Var mı?

Bekçiler, kendi bölgesinde düzeni sağlamakla görevli kimselerdir. Çalışma saatleri ve düzenleri ildeki ihtiyaçlara göre değişkenlik göstereceğinden sabah saatlerinde de görev yapmanız mümkündür.

Bekçi Alımlarına İlişkin Detaylar

Bekçi alımlarına başvuruda bulunmak isteyenlerin gündemi sıkı bir şekilde takip etmesi ve yayınlanan duyuruları bilmesi gerekmektedir. Şartlar değişebileceği için güncel olarak EGM sayfasını takip etmenizde fayda var. Fiziksel mülakat yapılacağından spora başlamanız tavsiye edilir ve fazla kilolarınızdan kurtulmanız gerekmektedir. Yazılı sınav genellikle lise standartındadır ve sınavdan ne kadar yüksek alırsanız o kadar büyük avantajdır.

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2019, 12:47

YORUM EKLE