2019 Genel Af Çıkacak mı? Af Yasası Seçimden Önce Çıkar Mı? Ceza İndirimi Kimleri Kapsayacak?

Mahkum ve mahkum yakınları tarafından, 2019 genel af çıkacak mı? Af yasası seçimden önce çıkar mı? Ceza indirimi kimleri kapsayacak? gibi sorular sürekli araştırılmaya devam ediyor. MHP lideri Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen ad yasası ile ilgili hükümet kanadından açıklamalar gelmeye devam ediyor. Seçim çalışmalarını sürdüren AK Parti İstanbul Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım tarafından af yasası ile ilgili bazı açıklamalar geldi.

2019 Genel Af Çıkacak mı? Af Yasası Seçimden Önce Çıkar Mı? Ceza İndirimi  Kimleri Kapsayacak?

İlk olarak Milliyetçi Hareket Partisi lideri Devlet Bahçeli tarafından gündeme getirilen af yasası ile ilgili düzenleme yapılıp yapılmayacağı belirsizliğini koruyor. Af düzenlemesi ile ilgili hükümet tarafından bazı açıklamalar gelmeye devam ediyor. Cezaevlerindeki mahkumlar ve yakınları tarafından af yasasının durumu merakla takip edilmeye devam ediyor. Son olarak AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım’dan af ile ilgili bazı açıklamalar geldi. Binali Yıldırım MHP’nin gündeme getirdiği af yasası hakkında çalıştıklarını ifade etti.

Binali Yıldırım’dan Af Konusunda Açıklama

AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, Silivri’de açıklamalarda bulundu. Yerel seçimler dolayısıyla İstanbul’u karış karış gezen Yıldırım’a Silivri’de ilgi büyüktü. Makam aracıyla Silivri Otogarı’na gelen Binali Yıldırım, kendisini bekleyen partililer ve halkla selamlaştı.

Otogarda taksi durağını ziyaret eden Yıldırım, taksicilerle de selamlaştı ve basına poz verdi. Bir taksinin şoför koltuğuna oturan Binali Yıldırım, yanına Silivri Belediye Başkanı’nı alarak otogarı turladı.

Bir vatandaşın “af istiyoruz başkanım” demesi üzerine Yıldırım, seslenen vatandaşın yanına giderek MHP’nin sunduğu af yasası ile ilgili çalışmalarını sürdürdüklerini ve kamu vicdanını rahatsız etmemek için ince eleyip sık dokuduklarını belirtti. Binali Yıldırım açıklamasında acele davranmanın bazı mağduriyetleri doğuracağını ve hassas bir çalışma içerisinde olduklarını vurguladı.

Yargıtay Kanadından Af Yasası Açıklaması

Yargıtay Başkanı Cirit, 2018 senesi faaliyetleri, yargı reformu dahilindeki çalışmalar ve bu yılki hedefleri hakkında değerlendirmeler yaptı. Cirit, Yargıtay’ın görüşü olmasa da, af yasasına karşı olduğunu belirtti. Cirit, daha önce çıkarılan af yasalarında hukuki belirsizlik ve asayiş bakımından bazı sıkıntıların yaşandığını ve belki infaz sistemindeki cezaevinde kalma süresinin yüzde 50’lere çekilebileceğini söyledi. İnfaz sistemindeki düzenlemenin daha adil olacağını belirten Cirit, cezaevlerindeki yetersizliğin herkes tarafından bilindiğini açıkladı.

Şu anda Cumhuriyet Başsavcılığı’nda 435 bin 496 devam eden dosya bulunmakta.

Yargıtay Başkanı Cirit, 2018 yılı ceza idareleri ile Ceza Genel Kurulunda 282 bin 330, Cumhuriyet Başsavcılığı’nda da 435 bin 496 devam eden dosyanın olduğunu ifade etti. 31 Aralık 2018 tarihi itibariyle Yargıtay Hukuk Daireleri ile Hukuk Genel Kurulunda toplam 224 bin 11, ceza idareleri ile Ceza Genel Kurulunda 282 bin 330, Cumhuriyet Başsavcılığında ise 435 bin 496 devam eden dosya var. Genel toplamda 2018 sonunda Yargıtay’da devam eden dosya sayısı 941 bin 957 olarak açıklandı. Yargıtay Başkanı Cirit, Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasının ardından Yargıtay’ın üzerindeki yükün azalacağını belirtti.

Genel Af

Genel af, kamu yararına uygunluğu konusunda karar kılınan kovuşturulmasının durdurulması, verilmiş olan cezaların kaldırılması veya azaltılmasıdır.

Türk Ceza Kanunu’nun 65. Maddesinde genel afla ilgili ibareler bulunmaktadır.

Genel af durumunda kamu davası düşer, hüküm verilen cezalar bütün sonuçları ile beraber ortadan kalkar.

Özel af ile birlikte hapis cezasının infaz kurumunda çektirilmesine son verilebilir ya da infaz kurumunda çektirilecek sürenin kısaltılması sağlanır veya adli para cezasına çevrilebilir.

Cezaya bağlı olan veya hükümde belirtilen hak yoksunları, özel affa rağmen etkisini devam ettirir.

Kanunda yer alan 74. Maddeye göre genel af, özel af ve şikayetlerden vazgeçme gibi hallerde ya da adli para cezasının geri alınması gerektirmez. Genel af durumunda yargılama masrafları da talep edilmez.

Türkiye’de daha önceki yıllarda birçok kez genel af uygulanmıştır. 6 Şubat 2003’te cezaların ertelenmesi sağlanmıştı. 27 Nisan 2002 tarihine kadar işlenen suçlardan dolayı hapis cezasına mahkum edilenlerin, 4758 numaralı kanun uyarınca, cezalarından 10 yıl kadar indirim yapılmıştı.

Genel affın çıkmasıyla birlikte, soruşturması devam eden ve henüz dava açılmayan soruşturmalarla ilgili davalar açılamaz. Hakkında hüküm verilip henüz kesinleşmeyenlerin ve davası açılıp mahkeme aşması devam edenler ile ilgili davaların düşmesine karar verilir.

Rahşan Affı

Asıl adı Şartla Salıverme ve Erteleme Yasası 22 Aralık 2000 tarihinde Rahşan Ecevit’in tavsiyesiyle çıkarılmıştı. Devlete karşı işlenen suçlar haricindeki suçlara erteleme veya şartlı salıverme getiren yasadır. Bu yasa halk arasında Rahşan Affı olarak isimlendirildi.

9 Aralık 2000 tarihinde faaliyetlerin sona erdirmek için hayata geçirilen Hayata Dönüş Operasyonu’nda, 3 gün kadar kısa bir süre içerisinde bu yasa çıkartıldı. Cezaevlerinin kapasitesi dolduğu için çıkarılan bu af yasası kapsamında 70 bin kişilik bir cezaevi nüfusu 40 bine kadar düşürülmüştü. Fakat bu sayı 3 sene içerisinde artarak 64 bine kadar çıkmıştı.

Güncelleme Tarihi: 11 Mart 2019, 15:36

YORUM EKLE
YORUMLAR
Elif
Elif - 1 hafta Önce

Ne olur seçim öncesi çıksın af ne olur