2019 Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır? Kıdem Tazminatı İadesi Nasıl Yapılacak?

Biz çalışanların iş yerinden çıkarıldıktan sonra iş bulana kadar huzurlu bir yaşam geçirmek için ana güvencelerden biri olan kıdem tazminatında vergi iadesi ile ilgili başvuru süreci netleşti. Yeni kıdem tazminatı düzenlemesinin ardından iade kararı çıktı. Kıdem Tazminatı vergi iadesi ile ilgili son gelişmeler ve merak edilenleri haberimizde açıklıyoruz.

2019 Kıdem Tazminatı Vergi İadesi Başvurusu Nasıl Yapılır?  Kıdem Tazminatı İadesi Nasıl Yapılacak?

Kıdem Tazminatı İadesi Nasıl Yapılacak?

Artık vergi iadesi için mahkemelere başvurmaya gerek kalmayacak. Vergi dairesine başvuru yeterli olacaktır. Vergi kesildikten sonra vergi alınan işlemi takip eden bir sonraki bütçe yılından itibaren 5 yıl zamanaşımı vardır.

Yeni Düzenlemede Neler Var?

Yeni düzenleme ile çalışanlar geçen yılın mart ayından itibaren işveren ile işçi anlaşarak iş akdini sonlandırması sonucu kıdem tazminatını aşmayan tutar vergiden muaf tutuldu. Kamu işçilerine tanınan bu hak maalesef özel sektör çalışanları için geçerli olmayacak.7 Şubat 2019 tarihli Resmi Gazete’ de yayımlanan yasa ile geriye dönük vergi iadesinin önü açıldı. Artık 27 Mart 2018 tarihinden önce sonlandırılan iş ilişkisi sonucu ödenen tazminatlardan kesilen vergiler iade edilecek.

Güncelleme Tarihi: 09 Şubat 2019, 02:09

YORUM EKLE