2019 MSB Uzman Erbaş Başvuruları Nasıl Yapılır? MSB Uzman Erbaş Alımı Detayları

Milli Savunma Bakanlığı PERTEM sistemi aracılığı ile yaptığı duyuru kapsamında uzman erbaş alımları gerçekleştirileceğini belirtti. Öyleyse Milli Savunma Bakanlığı kapsamında yapılacak olan uzman erbaş başvuruları nasıl yapılacak? Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş Başvuruları piyade, topçu, tankçı, muharebe, istikham, ulaştırma, ikmal, bakım, sıhhiye, veteriner ve hava savunma gibi kategorilerde çalıştırılmak üzere uzman çavuş ve uzman onbaşı alınarak yapılacak…

2019 MSB Uzman Erbaş Başvuruları Nasıl Yapılır? MSB Uzman Erbaş Alımı Detayları

Milli Savunma Bakanlığı Uzman Erbaş Başvuruları

Piyade, tank, topçu, muhabere, istihkâm, ulaştırma, ikmal, bakım, sıhhiye, veteriner ve hava savunma kategorilerine yapılacak olan uzman çavuş ve uzman onbaşı alımlarının başvuruları başlamış durumda. İlan kapsamında başvuruların gerçekleştirilmesi için genel koşulların sağlanması gerekliliği aranmaktadır. Aynı zamanda her kategori için sağlanmasının istendiği farklı özellikler de bulunmaktadır.

Son Başvuru 31 Mayıs’ta Yapılabilir

TSK’nın erbaş kadrolarında süreklilik arz eden teknik ve kritik görevlerde yetişmiş çalışan gereksinimini gidermek amacıyla uzman erbaş alımlarının yapılmasına başlandı. İlan kapsamında belirtilen son başvuru tarihi ise 31 Mayıs olarak belirlendi.

Diğer yandan ise uzman onbaşı adaylarında ilköğretim ve ortaokul mezunu olunması koşulu talep edildi. Uzman çavuş adayları içinse bu eğitim düzeyi minimum lise kurumları ya da dengi bir okuldan mezun olunması olarak görülüyor.

Adaylar başvuru ekranlarına e-devlet sistemi üzerinden ulaşabilmektedirler. Formda doldurulması istenen tüm boşluklar tam ve doğru şekilde doldurulması büyük önem arz etmektedir.

Hava ve Deniz Kuvvetleri Komutanlığı kapsamında hala sözleşmeli er olarak görev yapmakta olanların başvuruları değerlendirilmeyecektir. Askerlik görevini halen yapmamış olanların da başvuruları değerlendirilmeye alınmayacaktır. Bedelli askerlik yapan ve yapmakta olan adayların başvuruları değerlendirilme kapsamına alınabilecektir. Bedelli olarak askerliğini yapmakta olan kişilerin hizmetine devam ediyor seçeneğini seçmeleri ve durumlarını belirtmeleri gerekli olmaktadır.

Uzman Erbaş Olma Süreci

Başvurular sonrasındaki süreçte, yazılı sınavlar, sorasında belgelerin kontrolü, fiziki değerlendirmeler, fiziki yeterlilik testleri, mülakatlar, sağlık raporları ve güvenlik soruşturması adımlarının başarı ile atlatılması sonrasında adaylar uzman erbaş olarak görev yapmaya başlayabileceklerdir.

Sınavlar sonucunda başarılı olan vatandaşlara konu hakkında bilgilendirmeler yapılacaktır. Bilgilendirmeleri eline ulaşan adaylar 7 gün içinde sınıf okulu, eğitim merkezi ya da birliğine katılmak durumundadır. Aksi taktirde kursa alınmazlar ve başvuruları yok sayılır.

Uzman erbaşlar için görev başlangıç tarihi sözleşmenin imza tarihi olarak alınmaktadır. İlk sözleşme süresi 2 seneden daha az ya da 5 seneden daha fazla olamamaktadır.

Genel Başvuru Koşulları

  • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı ve erkek olunması,
  • Uzman onbaşı adayları için ilköğretim/ortaokul veya yurt dışındaki dengi kurumlardan mezun olunması (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),
  • Uzman çavuş adayları için en az lise kurumları ve dengi okul mezunu veya yurt dışındaki dengi okul mezunu olunması (öğrenimini yurt dışında bitirenlerin diplomalarının denkliği onaylanmış olmak),
  • Askerlik hizmetini erbaş veya er olarak yapmış ya da başvurduğu sırada yapılıyor olunması,
  • Askerlik hizmetini gerçekleştirmiş olan vatandaşlar için müracaat tarihinin ilk günü itibarıyla terhisinin üzerinden beş yseneden fazla süre geçmemiş olması (28 Ocak 2014 tarihi ve sonrasında terhis olanlar),
  • Askerlik hizmetini gerçekleştirirken başvuranlar için, uygun nitelik belgesi almış olunması, Birlik Komutanlıklarınca düzenlenen Nitelik Belgesinde “Uzman Erbaş Olur” kararı bulunması, 80 ve üzeri not alınmış olması,
  • Başvurulan senenin Ocak ayının ilk gününden itibaren (01 Ocak 2019 tarihi itibarıyla) yirmiyedi (27) yaşını bitirmemiş (28 yaşından gün almamış) olması (01 Ocak 1992 tarihi ve sonrasında doğanlar),
  • Askerî öğrencilik ile ilişkisinin kesilmemiş olunması,
  • Türk Silahlı Kuvvetlerinde daha önce subay (yedek subay dâhil), astsubay, uzman erbaş olarak istihdam edilmemiş olunması.
Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2019, 11:14

YORUM EKLE