2019 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır? Zorunlu BES’ten çıkma Koşulları

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemine dahil olarak kalmayı isteyen vatandaşlarımız olduğu gibi bu sistemden çıkmak isteyen vatandaşlarımız da bulunmakta. BES'ten çıkışı anlattığımız yazının detayları haberimizde...

2019 Otomatik BES ’ten Nasıl Çıkılır? Zorunlu BES’ten çıkma Koşulları

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden Nasıl Çıkılır?

Otomatik Bireysel Emeklilik Sistemi’nden çıkabilmek için bazı koşullara uygunluk aranmaktadır ve kişi bunu kendi isteği ile yapabilmektedir. BES , öncesinde insanların kendi arzuları ile katılım sağladıkları ve devlet destekli olarak insanlara ikinci kez emeklilik hakkı veren bir sistemdir. 2017 senesinden sonra zorunlu BES  sistemi uygulanmaya başladı ve sistem bünyesinde sigortalı olarak işbaşı yapan her vatandaş sisteme katıldı. Devletçe verilen teşvik ile %25 seviyelerinde katkı sağlanıyor.

BES sisteminin içinde olunması mecburi olsa da bulunmaya devam edilmesi mecburi değil. BES sisteminde bulunmak istemeyen ya da BES primlerinin verilmesi hakkında sıkıntılar çeken vatandaşlar sistemden çıkış yapabilmektedirler. Peki BES’ten nasıl çıkılır?

İşverenler aylık ücretleri aktardıkları banka ile konuşarak, işçileri için otomatik olarak BES kaydı gerçekleştirilmesini sağlamaktadırlar. Bu durumda BES sisteminin içinde bulunulan banka ile iletişime geçerek iptaline yönelik dilekçe vermeniz gerekmekte. Bunun yanında sıra işvereninizin de BES’ten çıkılmasının istendiğini yönelik bir dilekçe vermesi gerekmektedir.

Dilekçe ile başvuruda bulunulmadan BES iptal edilememektedir. Otomatik BES’ e girişi gerçekleştirdikten sonra 2 ay süresi içinde iptal dilekçesi ile çıkış yapılmalıdır. 2 ay süre içinde iptalin gerçekleşmesi durumunda herhangi bir ödeme alınmamaktadır. Aynı zamanda ödenen primlerinde iadesi alınabilir. BES sistemi para depolama ve emeklilik dönemlerinde fazladan gelir kazanmak için birçok avantaj sağlamakta. İptalini gerçekleştirmek isteyen vatandaşlar olduğu gibi, sistemde kalıp bu avantajlardan yararlanmak amacı güden fazlaca insanda vatandaşta bulunuyor.

BES’ten çıkma Koşulları

BES’ten çıkış yapmanın birincil şartı Vakıfbank, Ziraat Bankası, Garanti Bankası ve diğer bankaların tümü için iptal dilekçesi verilmesidir. Otomatik olarak içine girilen BES’ten çıkabilmek için bir takım koşullar vardır. Bu şartları aşağıda sizler için sıraladık.

 • Otomatik BES sistemine giriş yapıldıktan sonra 2 ay içerisinde iptalinin yapılması gerekmektedir.
 • 2 ay içerisinde iptali yapılan otomatik BES için kesilen primler herhangi bir kesinti yapılmadan geri ödenmektedir.
 • 2 ay içerisinde iptali yapılmayan otomatik BES, üç sene iptal edilememektedir.
 • Otomatik BES iptal edildiğinde verilen devlet katkı payından faydalanılamamaktadır.
 • Kişilerin BES sisteminden ayrılmak için yasal hakları bulunmaktadır. Bu sebeple kişiler isterse sistemden ayrılma hakkına sahiptir.
 • Hem işverene hem de ilgili bankaya dilekçe ile iptal başvurusunda bulunulması gerekmektedir.

BES Sistemi Nedir?

Bireysel Emeklilik Sistemi sigorta bünyesinde ve halen çalışan vatandaşların küçük para birikimleri yaparak emeklilik süreçlerini rahatlık içinde yaşamasına olanak veren bir sistemdir. Türkiye’de halen sürdürülen sosyal güvenlik sistemi için bütünleyici bir bölüm olan sistem, emeklilik zamanında fazladan bir kazanç olarak kişiye fayda sağlamaktadır.

Bireysel Emeklilik Sistemi’ne dahil olunduğunda minimum 10 sene sürdürülmesi halinde 56 yaş şartı tamamlandığında sistem üstünden emekli olma imkanı sağlanmakta. BES’te emeklilik hakkı elde eden vatandaşlar için birbirinden farklı opsiyonlar sunuluyor. Vatandaş kendi isteğine göre emeklilik hakkını değerlendirebiliyor . Bu opsiyonları aşağıda maddeler halinde verdik.

 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse birikimlerini toplu olarak talep edebilmektedir. Böylece tek seferde toplu ödeme alarak emeklilikleri için kullanabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse tercihlerine göre geri ödeme planı oluşma hakkına da sahiptir. Belirlenen geri ödeme planına göre aylık olarak emekli maaşı şeklinde ödeme alabilirler.
 • BES emeklilik hakkı kazanan kişiler isterse hem toplu hem de aylık olarak hazırladıkları geri ödeme planına göre emeklilik hakkını kullanabilirler. Bu durumda kişi hak ettiği emeklilik parasının bir kısmı toplu olarak talep edebilir. Toplu talep ettiği bir kısımdan kalan tutarı da aylık olarak emekli maaşı şeklinde geri almaya devam edebilir.

Bireysel Emeklilik Sistemine Kimler Mecburi Olarak Alınır?

2017 Senesinden beri mecburi hale getirilen Bireysel Emeklilik Sistemi bütünüyle gönüllü katılma esas olmasından sapmıştır. Mecburi olarak Bireysel Emeklilik Sistemine dahil edilen vatandaşları aşağıda sıraladık.

 • Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan,
 • 2019 yılı itibariyle 45 yaş altında olan,
 • En az 5 kişinin istihdam ettiği şirketlerde SGK kapsamında çalışan kişiler zorunlu BES sistemine dahil olmaktadır.

Mecburi BES Primleri Ne Kadar?

2019 asgari brüt ücret 2558 Türk Lirası, net ücret ise 2020 Türk lirası şeklinde belirlendi. BES primlerinin hesap edilmesi vatandaşın aldığı brüt tutar üzerinden yapılmakta. BES primleri vatandaşın brüt ücretin %3’lük bölümü olarak düşülmekte. Bir vatandaşın asgari ücretle çalıştığı varsayıldığında aldığı brüt asgari ücretin %3’ü kadarı BES primi için kesilecektir. Bu halde vatandaşın aldığı brüt tutardan 76,74 TL kesilecektir.

Ödemesi yapılan bu primlere %25 boyutunda bir katkı payı da devlet tarafından yapılmaktadır. Bu halde vatandaşın ay üzerinden toplam primi 19,18 TL olarak karşımıza çıkacaktır. Kolay bir matematik ile ödenilen her 100 TL prim için 25 TL devlet katkı payı alacağınızı söyleyebiliriz. Mecburi BES primleri vatandaşların maaşlarından düşülerek alınmaktadır.

 

BES Devlet Desteği Alabilme Koşulları

Bireysel Emeklilik Sistemi bünyesine dahil olan vatandaşlar primlerinin ödemesini gerçekleştirerek sistemde kalmayı sürdürebilecekleri gibi istekleri doğrultusunda sistemden çıkıp ödedikleri prim ücretlerini geri alabilirler. Sistemin dışına çıkılması durumunda devletçe verilen %25 oranındaki teşvik katkı payı geri verilmemektedir. Bireysel Emeklilik devlet katkı payının alınabilmesi için bazı koşulların sağlanması gerekiyor. Bu şartları aşağıdaki kısımda siz değerli okurlarımız için sıraladık.

 • Bireysel Emeklilik sistemine dahil olunduktan sonra, kişi ilk 3 yıl içerisinde cayma hakkını kullandığı noktada devlet katkı payından hiçbir hak elde edememektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 3 yıl ila 6 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, kişi yalnızca hak ettiği devlet katkı payının %15’ini alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan süre 6 yıl ila 10 yıl arasındaki bir dönemde iken cayma hakkı kullanılırsa, kişi devlet katkı payının %35’lik kısmını alabilmektedir.
 • Bireysel Emeklilik Sisteminde kalınan sürede 10 yılı aşan kişiler 56 yaş sınırını beklemeden cayma hakkını kullanılır ise devlet katkı payının %60’lık kısmını alabilmektedir.
 • Kişi Bireysel Emeklilik Sisteminde 10 yıl kalırsa ve 56 yaşını beklerse devlet katkı payının %100’lük kısmını almaya hak kazanabilmektedir.

Bireysel Emeklilik Sorgulaması Nasıl Yapılır?

Bireysel Emeklilik Sorgulamasının yapılması için E-Devlet sistemi kullanılabilir. Sorgulama için takip edilmesi gereken yol aşağıda sıraladığımız gibidir.

 • https://www.turkiye.gov.tr/emeklilik-gozetim-merkezi-bireysel-emeklilik-sistemi-devlet-katkisi-kullanim-ve-limit-bilgileri-sorgulama adresine giriş yapılması gerekmektedir.
 • Sayfa açıldığında ‘Kimliğimi Şimdi Doğrula’ seçeneği tıklanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama seçeneklerinden en uygunu seçilerek, kimlik doğrulama işlemi tamamlanmalıdır.
 • Kimlik doğrulama işlemini dilerseniz E-Devlet şifreniz ile, dilerseniz İntenet Bankacılığınızla, dilerseniz mobil imza ile gerçekleştirebilirsiniz.
 • Kimlik doğrulama işlemi tamamlandıktan sonra açılan sayfada ‘Bireysel Emeklilik Sistemi’ ve ‘Otomatik Katılım Sistemi’ şeklinde iki seçenek göreceksiniz.
 • Bireysel Emeklilik Sistemi bölümünde kendi arzunuz ile kayıtlı olduğunuz Bireysel Emeklilik Sisteminin ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Otomatik Katılım Sistemi bölümünde ise zorunlu olarak yapılan Bireysel Emeklilik Sistemi ayrıntılarını görüntüleyebilirsiniz.
 • Otomatik BES sorgulama işlemi için ilgili bankada aranabilmektedir. Bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak, Bireysel Emeklilik Sisteminiz ile ilgili detaylı bilgi alabilmeniz mümkündür.
Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2019, 23:01

YORUM EKLE

Popüler Haberler