04 Şubat 2019 Pazartesi 21:46
2019 PTT KPSS Şartsız 55 Bin Kamu Personeli Alımı Genel Şartları Açıklandı

2019 PTT KPSS Şartsız Kamu Personeli Alımı Genel Şartları Açıklandı

Nakit ve değerli eşyaların taşınması hedefiyle kurulan PTT Para Lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş önceki ay kuruma personel alımında bulunacağını duyurmuştu. Kurum tarafından yapılan bilgilendirmede son başvuru tarihinin 15 Aralık olduğu belirtilmişti. Aşağıda bu konu hakkındaki duyuru yer almakta.

PTT Para lojistik ve Özel Güvenlik Hizmetleri A.Ş tümüyle PTT A.Ş İştirakı olarak bankacılık kurumları, kuyumculuk ve diğer değerli takı işletmeleri, perakende zincirleri, kamu kurum ve kuruluşları, eğlence ve spor odaklı şirketler ve benzeri nakit taşıma uygulamalarının yanı sıra banknot işleme ATM nakit para hazırlama ve kasalama, madeni para işleme gibi nakit işleme hizmetleri, nakit ikmal ve nakit zarf toplama, diğer teknik ve operasyonel hizmetler, değerli kargo lojistik hizmetleri bağlamında para ve değerli taşların taşınması ve pazarlanmasını içeren uygulamaları hayata geçirmek amacıyla kurulmuştur. 

Tüm bu uygulamaların hayata geçmesini sağlamak amacıyla acil bir istihdam gereksinimi doğmuştur fakat şirketimizin yapılanma, mevduat ve bayileşme sürecinin inşası sürmekte olduğundan dolayı personel alımıyla ilgili ilan ileri bir tarihe atılmıştır.

PERSONEL ALIMINDA KPSS ŞARTI YOK

Personel alımı yapacağını duyuran PTT ‘den adayları sevindirecek bir haber daha geldi. PTT, KPSS koşulu olmaksızın kapsamı altında çalıştıracağı memur ve personele minimum 4500 TL maaş bağlayacağını bildirmişti.

PTT KPSS ŞARTI ARANMAKSIZIN MEMUR ALIMI YAPIYOR

PTT istihdam yaratacağı iş yerlerinde çalışacak olan personelin bazı şartları sağlamış olması gerektiğini de duyurdu. PTT’nin sağlanmasını istediği şartlar aşağıda yer almakta.

  • Kamu haklarından mahrum edilmemiş olunması,
  • Sağlık probleminin bulunmaması veya en az 2 yıl süreyle tecil ettirilmesi,
  • Terör örgütüyle ilişkinin olunmaması,
  • Kamu zararına faaliyete dahil olunmamış olunması,
  • Kamudaki bir görevden disiplinsizlik veya emre itaatsizlikten kaynaklı olarak alınılmamış olması,
  • Kendilerine verilecek vazifeyi yerine getirebilecek vasfa sahip ve takım çalışmasına ayak uydurabilen,
  • İletişim ve muhakeme yeteneği istenilen seviyede olan,
  • Belirtilen eğitim şartlarının taşınıyor olması.

YENİ KHK ŞARTLARI DEĞİŞTİRDİ

OHAL kapsamında yayımlanan 696 nolu KHK ile PTT’ye personel alımı için başvuru şartlarında değişikliğe gidildi. Bu şartlar 2017/2 ‘de PTT’ye alınan 1750 kişiyi ilgilendirmekteydi. 29 Aralık 2017 tarihinde yeni yönetmeliğin yayınlanmasıyla PTT ‘ye personel alımı hakkındaki şartlar belirlendi.

Yayımlanan bu yönetmeliğin 9,10 ve 11. Maddeleri gereğince personel alımı için istenilen şartlar aşağıdaki gibi verildi.

MADDE 9 − (1) Pozisyon ve ihtiyaç durumuna göre personel alımı, yapılan sınav sonucunda başarılı olanlardan veya PTT’nin ihtiyaç duyduğu alanlarda deneyimli kişiler arasından yapılır. İşe alınacaklarda aranılacak genel şartlar şunlardır:

a) 29/5/2009 tarihli ve 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanununun 28 inci maddesi

kapsamında yer alanlar ile PTT’nin yurtdışındaki işyerlerinde istihdam edilecekler hariç olmak üzere Türk vatandaşı olmak.

b) On sekiz yaşını tamamlamış ve deneyimli personel hariç otuz beş yaşından gün almamış olmak.

c) Kamu haklarından yasaklı bulunmamak.

ç) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş olsa bile; kasten işlenen bir suçtan dolayı altı ay veya daha fazla süreyle hapis cezasına ya da affa uğramış olsa bile devletin güvenliğine karşı suçlar, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar, zimmet, irtikâp, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, görevi kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama veya kaçakçılık suçlarından mahkûm olmamak.

d) Fuhuş, cinsel saldırıda bulunma, çocukların cinsel istismarı, zorla fuhuşa sevk etme, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar cinsel saldırı, cinsel taciz, uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti, suç işlemek amacıyla örgüt kurma, tefecilik suçlarından ceza almamış olmak,

e) Askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çağına gelmemiş olmak veya askerlik çağına gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmış veya erteletmiş olmak.

f) Engelli personel çalıştırılmasına ilişkin mevzuat hükümleri saklı kalmak kaydıyla, yurtiçinde ve yurtdışında devamlı görev yapmasına engel olabilecek beden veya akıl hastalığı bulunmadığını resmi sağlık kurulu raporu ile belgelemek.

g) Başka kuruluşlara karşı mecburi hizmet yükümlülüğü bulunmamak.

ğ) Atanacağı pozisyon için Yönetim Kurulu tarafından belirlenen öğrenim şartını haiz olmak.

h) Herhangi bir sosyal güvenlik kurum veya kuruluşundan emekli olmamak.

ı) Daha önce çalıştıkları kamu kurum veya kuruluşlarından disiplin cezası ile işten çıkarılmış olmamak.

i) Güvenlik soruşturması ve arşiv araştırması sonucunda sakınca bulunmamış olmak.

İşe alınmada aranacak özel şartlar

MADDE 10 − (1) İşe alınacaklarda aranılan genel şartların yanında PTT’ye alınacak personelde aranacak öğrenim durumu, yabancı dil, deneyim, ikamet şartı ve boy, kilo gibi fiziksel özellikler ile hizmetin gerektirdiği özel şartlar Yönetim Kurulu tarafından tespit edilir.

Giriş sınavları

MADDE 11 − (1) Sınavlar, alım yapılacak pozisyonun özellikleri dikkate alınarak yazılı, mülakat ve uygulamalı sınav şekillerinden bir veya birkaçı ile yapılabilir.

(2) Yapılacak sınavın şekli, hangi konuları kapsayacağı, sınav sorularının hazırlanması, basımı ve başarı düzeyi gibi hususlar Yönetim Kurulu tarafından belirlenir.

(3) Sınavlar, alım yapılacak pozisyonun özelliğine göre PTT tarafından yapılabileceği gibi hizmet satın alınan kuruluşlara da yaptırılabilir.

(4) Yazılı sınav yapılması halinde başarılı olan adaylar, özgüven, muhakeme gücü, kavrama ve ifade yeteneği, hal ve hareketleri gibi kişisel özellikleri, PTT’nin çalışma

koşullarına uygunluklarının tespit edilmesi ve mesleki yeterliliklerinin ölçülmesi amacıyla mülakat ve/veya uygulama sınavına tabi tutulabilirler.

(5) Başvuru şartları Yönetim Kurulunca belirlenen Postacı ile Gişe ve Büro Görevlisi pozisyonları için yapılacak alım yazılı sınav ile yapılır.

Son Güncelleme: 04.02.2019 21:46
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.