2019 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak? İlk Sahur ve İftar Vakitleri

2019 senesinde Ramazan ayının ne zaman başlayacağı, teravih namazının ilk ne zaman kılınacağı ve ilk sahurun hangi tarihte yapılacağı hakkında bilgi verdiğimiz yazımızı siz değerli okurlarımız ile paylaşıyoruz.

2019 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak? İlk Teravih Namazı Ne Zaman Kılınacak? İlk Sahur ve İftar Vakitleri

Sağlık durumu müsait olan her Müslümanın tutması gereken oruç, senede 1 ay boyunca tutulur. Müslümanlığın 5 koşulundan 1 tanesi bilindiği üzere oruç tutmaktır. Gün doğarken başlanan ibadete güneş batarken son verilir. Buna sahur vakti ve iftar vakti denmektedir. İbadet gereğince bu süre aralığında bir şey yenilip içilmesi yasaktır. Aynı zamanda kötü davranışların sergilenmesi de uygun değildir.

Ramazan ayı dini ve manevi değeri yüksek 3 aylardan ikincisi olan Şaban ayının sonrasında 11 ayın sultanı Ramazan ayı başlayacak. Ramazan ayının gelişiyle birlikte kalplere ferahlık gelecek ve milyonlarca Müslüman oruçlarını tutmaya, iftarlarını yapmaya başlayacaklar. Bilindiği gibi yaklaşık olarak 10 senedir yaz aylarında oruç tutuyorduk. Fakat her sene 11 gün geri giden Ramazan ayının başlangıcı dolayısıyla bu sene oruç tutacağımız vakitler bahara doğru yaklaştı.

Ramazan ayının 11 ayın sultanı olarak adlandırılmasının sebebi diğer pek çok vakitte yapma imkanı bulamadığımız bazı şeyleri yapabilme fırsatı bulduğumuzdandır. İş yoğunluğundan dolayı akrabalarımızda, komşularımızla, sevdiklerimizle görüşemiyor olduğumu bir gerçek. Ramazan ayında ise iftar kültürü olduğundan her akşam masamızda bir sevdiğimizi görmek hepimizi mutlu etmektedir. Bunun yanında Ramazan ayı boyunca her akşam teravih namazı kılınmaktadır. Bu bağlamda namazlardan önce ya da sonra tanıdıklarımızla hoş sohbetler yapabilir manevi duygularımızı besleyebiliriz.

Ramazan ayına çok az bir zaman kaldı ve milyonlarca Müslümanın oruç heyecanı başladı. Ramazan ayı Mayısın ortasında başlayacak ve yaz mevsiminin kavurucu sıcaklarından o kadar da etkilenmemiş olacağız. Günlerin uzunluğuna bakıldığındaysa biraz uzun süre oruç tutacağız Ramazan ayında. Ramazan ayı ile ilgili söyleyebileceğimiz bir diğer şeyse teravih namazının oruç tutulmaya başlanmadan önce kılınmaya başlanması ve Ramazan ayının son gününde teravih namazının kılınmıyor olmasıdır. Bilindiği gibi Ramazanın ilk günü gecesi sahura kalkılır ve son gününe kadar bu devam eder. Okurlarımız tarafından ilk teravih namazının ne zaman kılınacağı, ilk sahura hangi tarihte kalkılacağı ve Ramazan ayının ne zaman biteceği merak ediliyor. Bu yazımızda kafanızdaki soru işaretlerini sileceğiz.

İslam dininin kutsal kitabı olan Kur’an-ı Kerim’in indiği ay Ramazan Ayıdır. Kur’an’da bin aydan bile daha hayırlı olduğu söylenen Kadir Gecesi’ de Ramazan Ayı içinde bulunmaktadır. Sağlığı müsait olan her Müslümanın yerine getirmesi gereken oruç ibadeti bu sene geçen yıla göre 11 gün geriden başlayacak. Yukarı kısımda da belirttiğimiz gibi Ramazan ayı her sene bir önceki seneye göre 11 gün geriye doğru kaymaktadır. Bu sebepten her geçen sene daha soğuk zamanlarda oruç ibadetimizi yerine getireceğiz. Kavurucu sıcaklar hesaba katıldığında bu bizler için kolaylık sağlayacaktır. Fakat tabi ki bizler hangi şartlar altında olursa olsun oruç ibadetimizi yerine getiririz.

Ramazan ayı 6 Mayıs tarihinde başlayacak ve ilk teravih namazı ise 15 Mayıs akşamında kılınacaktır.

Ramazan Bayramı 3 gün sürecektir ve bayramın ilk günü 15 Haziran Cuma günü olacaktır.

GÜN      AY-YIL   HAF.GÜN            DİNİ GÜNLER

7             Mar.19  PERŞEMBE​          REGAİB KANDİLİ​

8             MART-2019​        CUMA   ÜÇ AYLARIN BAŞLANGICI

2             Nis.19   SALI       MİRAC KANDİLİ

19          Nis.19   CUMA   BERAT KANDİLİ

6             May.19 PAZARTESİ          RAMAZAN BAŞLANGICI

31          May.19 CUMA   KADİR GECESİ

3             Haz.19  PAZARTESİ          AREFE

4             Haz.19  SALI       RAMAZAN BAYRAMI (1.Gün)

5             Haz.19  ÇARŞAMBA         RAMAZAN BAYRAMI (2.Gün)

6             Haz.19  PERŞEMBE          RAMAZAN BAYRAMI (3.Gün)

10          Ağu.19  CUMARTESİ        AREFE

11          Ağu.19  PAZAR   KURBAN BAYRAMI (1.Gün)

12          Ağu.19  PAZARTESİ          KURBAN BAYRAMI (2.Gün)

13          Ağu.19  SALI       KURBAN BAYRAMI (3.Gün)

14          Ağu.19  ÇARŞAMBA         KURBAN BAYRAMI (4.Gün)

31          Ağu.19  CUMARTESİ        HİCRİ YILBAŞI

9             Eyl.19    PAZARTESİ          AŞURE GÜNÜ

8             KASIM-2019​​       CUMA   MEVLİD KANDİLİ​

Güncelleme Tarihi: 11 Şubat 2019, 21:34

YORUM EKLE