2019 Regaib Kandili Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı? 3 Aylar Regaip Kandili İle Başlıyor

3 ayların müjdecisi Regaip Kandili yaklaşıyor. 3 aylar Regaip Gecesi ile başlıyor. Recep, Şaban ve Ramazan aylarının gelişini haber veren Regaip gecesi Müslümanlar açısından oldukça önemlidir ve bu gecede yapılan ibadetlerin artırılması herkes için büyük bir fırsattır.

2019 Regaib Kandili Ne Zaman? Kaç Gün Kaldı?  3 Aylar Regaip Kandili İle Başlıyor

2019 Senesi Regaip Kandili Tarihi

Dinimizce önemli sayılan gün ve geceler tüm Müslümanlar için birer fırsattır. Hayatını Kur’an-ı Kerim’de emredildiği gibi yaşamak üzerine kuran Müslümanlar, Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in yolundan giderler. Önemli gün ve gecelerden bir tanesi olan Regaip Kandili’nde bol bol tövbe edilmelidir.

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in sünnetinde bu gece ile ilgili bir namaz bulunmamaktadır. Bugünde gündelik gece namazları kılınmaktadır ve Kur’an-ı Kerim okunmaktadır. Aynı zamanda bol bol dua edilir. Müslümanlar yalnızca kandillerde Allah’ı hatırlamazlar. Her daim kulluk görevlerini yerine getirmelidirler.

Önemli gecelerde ibadetler bir miktar daha artırılmaktadır. Bu mübarek gecenin anlamına varmak çok önemlidir. İslami bir hayata atılacak ilk adım bu gecede atılmalıdır.

3 Ayların Başlangıcı

Recep, Şaban ve Ramazan ayları Regaip Kandili ile başlamaktadır. Bu gece mübarek 3 ayların gelişini haber verir. Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed “Ya Rabbi Recep ve Şabanı mübarek kıl! Bizi mübarek Ramazan ayına kavuştur” demiştir.

Hz. Muhammed Ramazan ayına kavuşulması konusunda dualar etmiştir. Özellikle 2 ayların başlaması ile beraber Ramazan’a kavuşma duaları okunmaktadır. 3 ayların en önemlisi Ramazan ayıdır. Huzur ve barışın sağlandığı ayda oruçlar tutulur, iftarlar yapılır. Aynı zamanda küskünlükler ve kavgalar unutulur…

Regaip Kandili Ne Zaman?

3 ayların başlangıç tarihi olarak belirlenen Regaip Kandili 7 Mart gecesine denk gelmektedir. 7 Mart gününü 8 Mart gününe bağlayan gecede tüm Müslümanlar tarafından dualar okunur, tövbeler edilir. Bu gecenin ardından 3 aylar başlamış olacaktır. Tüm Müslümanları Ramazan heyecanı sarar…

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (sav)’ın sahabesi 6 ay evvelden Ramazan’a hazırlık yaparlarmış. Özellikle 3 aylar geldiğinde herkesin içi kıpır kıpır olurmuş. Regaip Gecesi ile beraber dualar ve zikirler yapılırmış. 

Bağışlanma Gecesi

Dinimiz açısından en çok önem arz eden günlerden biri olan bu gece aynı zamanda bağışlanma gecesidir. 11 ayın sultanı Ramazan ayını müjdeleyen Regaip Kandili, sünnete göre ihya edilmelidir. Bu gecenin feyzinin ve bereketinin kaçırılmasından çekinilmelidir.

Televizyonlardın önünde programları dinlemektense nafile namazı kılarak dua edilmesi daha iyidir. Sabaha kadar namaz kılmak gibi de bir ibadet şekli yoktur elbette. Bu durumun tamamen kişinin isteğine ve maneviyatına bırakılmıştır. Peygamber Efendimizin sünneti olan gecede namaz kılınabilmektedir.

Kur’an- Kerim okuma ve ibadetleri artırma bu gece yapılması gereken eylemlerdir. Bu gecenin hiçbir ibadet yapılmadan geçirilmesi, Müslümanlar için büyük bir fırsatın kaçırılması anlamına gelmektedir

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2019, 15:42

YORUM EKLE