2019 Yılı Ramazan Ayı İlk Sahur ve İlk İftar Vakitleri - 2019 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak?

On bir ayın sultanı Ramazan-ı Şerif'e kısa bir süre kaldı. İşte Ramazan ayı ne zaman başlıyor, oruç ibadetinin önemi, sahur ve iftar vakitleri ile ilgili bilgiler. 2019 Ramazan ne zaman başlayacak? başlangıç tarihi ve ilk sahur zamanı ile ilgili detaylı bilgiler haberimizde.

2019 Yılı Ramazan Ayı İlk Sahur ve İlk İftar Vakitleri - 2019 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak?

Kur’an-ı Kerim on bir ayın sultanı olarak bilinen Ramazan ayında indirilmiştir. Bundan dolayı da özel bir anlam ve öneme sahip Ramazan ayında oruç tutulmaktadır. Farz kabul edilen bir ibadet olan oruç, yoksulların halini daha iyi anlayabilmek ve daha sağlıklı bir vücut için oldukça önemlidir. Bu süreçte bütün aile fertleri bir araya gelir, cemaat teravih namazı için camileri doldurur, küsler barışır ve dostluklar pekişir.

Ramazan-ı Şerif’in Önemi

Müslümanlık için önemli olan Ramazan ayı, Şaban’dan sonra gelmektedir. İslamiyet’in 5 şartından birisi olan oruç ibadeti Mayıs ayında başlayacaktır. Maneviyatın en üst seviyelerde yaşandığı Ramazan ayı hicri takvimle olan fark sebebiyle her yıl 10-11 gün kadar geriye gider. Oruç tutulmaya başlandığı gün teravih namazları için milyonlarca Müslüman camileri doldurur ta ki Ramazan ayının son akşamına kadar. Ramazan ayının son akşamında cemaat teravih için toplanmaz.

Oruç ibadeti sadece sağlığı yerinde olan Müslümanlar için farz kabul edilmiştir. Bir yıl içerisinde 30 gün boyunca yerine getirilen bu ibadet esnasında hiçbir şey yenmez ve içilmez. Müslümanın kötülüklere karşı kendini muhafaza edebilmesi ve vücudun dinlenmesi için oruç büyük bir öneme sahiptir. Sağlık açısından da kişiye önemli faydaları olan oruç sabah güneşin doğumuyla başlayıp akşam güneş batana kadar tutulur.

 Ramazan Ayı Ne Zaman Başlayacak?

2019'un ilk teravih namazı 15 Mayıs akşamı kılınacak. Ramazan ayı ise 6 Mayıs 2019 günü başlayacaktır. Ramazan Bayramı’nın birinci günü ise 15 Haziran 2019 Cuma gününe denk gelmektedir.

2019 DİNİ GÜNLER TAKVİMİ

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 18:50

YORUM EKLE

Popüler Haberler