24. Dönem POMEM Polis Alımı Başvuru Tarihileri! Başvurularda Aranan Şartlar Nelerdir? Şartlar Netleşti

24. dönem Polis Meslek Yüksek Okulu polis alımı başvurularına ilgi seli oluyor. Başvuru tarihleri ile ilgili bilgiler gelmeye devam eden PMYO Adaylarda aranan şartlar, başvuru detayları ve mülakat hakkındaki tüm detaylar içeriğimizin devamında geniş şekilde yer alıyor.

24. Dönem POMEM Polis Alımı Başvuru Tarihileri! Başvurularda Aranan Şartlar Nelerdir? Şartlar Netleşti

Polis olarak görev yapmak isteyen binlere kişi Emniyet Genel Müdürlüğü’nün 24. dönem Polis Meslek Yüksek Okulu başvuru açıklamalarını takip etmektedir. Üniforma hayaliyle yaşayan binlerce kişi, POMEM eğitimleri görebilmek için ön lisans ve lisans mezunu olmaktadır. Lisans mezunlarına öncelik tanıyan EGM’nin polis akademisiyle ilgili açıklamaları merakla bekleniyor.

Polis Alımlarıyla İlgili Duyuru Yapıldı mı?

Polis olmak isteyenler, EGM’nin kadın ve erkek personel alımı açıklamasını merakla beklemekte. Alımlar, Polis Akademisi Başkanlığı tarafından yürütülen süreç itibariyle gerçekleşmektedir. Görev almak isteyenler, 23. dönem POMEM sınavına girdi ve mülakatta şansını denedi. İstihdam edilmeyi başaran polis adayları görev yerine yerleşti. Ancak 23. dönemde aradığı şansı bulamayan adayların başvuru şartlarıyla ilgili detayları ortaya çıktı.

Başvurularda Aranan Şartlar Nelerdir?

Başvuruda bulunacak adayların T.C. vatandaşı olması gerekmektedir. Az önce de bahsedildiği gibi Polis Akademisi Başkanlığı üniversite mezunu olan kişilere öncelik tanımaktadır. Bundan dolayı da öğrenciler, herhangi bir yükseköğretim kurumunda rahatlıkla mezun olabilecekleri fakülteleri tercih etmektedir. Adayların, silah taşımaya engel teşkil edebilecek herhangi bir rahatsızlığı veya hukuki engeli bulunmamalıdır.

Polis olmak isteyen erkeklerin boyunun en az 1.67, kızların ise en az 1.62 boyunda olması gerekiyor. Yapılan düzenlemeye göre, adayların bir yıl veya daha fazla bir süreyle mahkum olmaması aranan şartlar arasındadır. Unutulmamalıdır ki aday 1 yıl veya daha uzun süreli bir ceza ile yargılanıyor ise polis olabilir. Bu şart, suçluluğu sabit ve kesin görülen adaylar için engel mahiyeti taşır. Askerlerin eğitim altına alındığı tarihte askerlik görevini yerine getirmiyor olması gerekiyor.

30 yaşından gün almamış, lisans mezunu olan ve KPPS P3 türünden yeterli puanı alan öğrenciler başvuru yapabilmekte. Şehit veya gazi yakını olan kişiler ise KPSS’de daha avantajlı olarak atanmakta. Şehit veya gazi yakınlarının 2016 yılında KPSS P3 türünde 48 puan almaları atanabilmeleri için yeterliydi. 2017 yılında ise yükseköğretim kurumundan mezun olan adayların 70 veya üzerinde puan alması şartı aranmaktaydı. Şehit veya gazi çocuklarında ise P3 türünde 56 puan almak yazılı ve sözlü mülakata girmek için yeterli olmakta.

Personel alımlarıyla ilgili Emniyet Genel Müdürlüğü’nden henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Yoğun bir talep olduğu duyurularla ilgili detaylar geldikçe sayfamızda yer verilecektir. Detaylar gelecek…

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 20:32

YORUM EKLE