ABD askerleri Suriye'nin kuzeyindeki bölgeden ayrılmaya başladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın ABD Başkanı Trump ile yaptığı görüşme sonrasında verilen operasyon sinyallerinde sonra ABD askerilerinin Suriye'den çekildiği bildirildi.

ABD askerleri Suriye'nin kuzeyindeki bölgeden ayrılmaya başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile ABD Başkanı Donald Trump bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiler. Gerçekleştirilen görüşmenin hemen ardından ise Beyaz Saray "Türkiye, yakın zamanda Suriye'nin kuzeyine uzun süredir planladığı operasyon için harekete geçecek" ifadelerini kullanarak bir açıklama yaptı.

ABD'nin bu açıklamasından sonra bir açıklamada Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan geldi. Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Kalın açıklamasındai "Türkiye’nin kimsenin toprağında gözü yoktur. Suriye’nin toprak bütünlüğü çerçevesinde güvenli bölgenin iki amacı vardır: Terör unsurlarını temizleyerek sınırlarımızı güvence altına almak ve mültecilerin güvenli bir şekilde dönüşünü sağlamak. Türkiye güçlüdür ve kararlıdır" ifadelerine yer verdi.

Reuters ise Beyaz Saray'ın açıklamasının hemen sonrasında YPG PKK'ya destek içi Suriye'nin kuzeyinde bulunan ABD askerlerinin bölgeden çekildiğini duyurarak, birliklerin Rasulayn'daki mevzilerinden sekiz kilometre içeriye doğru çekildiği belirtildi.

Ankara ise uzun bir süredir Suriye sınırına bir güvenli bölge kurulması ve terör unsurlarının temizlenmesi için operasyon yapacağını vurgulamış vehafta sonu Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada da operasyonun sinyalini vermişti.

Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 13:19

YORUM EKLE

Popüler Haberler