ABD’nin üslubunu kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye S-400 savunma sistemini almıştır”

ABD'nin S-400'le ilgili mektubunun üslubunu kabul etmediklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan Türkiye S-400 savunma sistemini aldığını söyledi.

ABD’nin üslubunu kabul etmediklerini belirten Çavuşoğlu, “Türkiye S-400 savunma sistemini almıştır”

ABD'nin S-400'le ilgili mektubunun üslubunu kabul etmediklerini belirten Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.  Çavuşoğlu, Türkiye'nin Rusya'dan Türkiye S-400 savunma sistemini aldığını söyledi.

Fransız mevkidaşı Jean-Yves Le Drian ile ortak basın toplantısı düzenleyen Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu özetle, “Fransa'nın YPG ile yakın iş birliğini doğru bulmuyoruz. Fransa'nın YPG ile iş birliği içinde olması Fransa'ya yakışmaz. ABD'nin S-400 mektubun üslubunu kabul etmiyoruz. Hiç kimse Türkiye'ye ültimatom veremez. Türkiye, Rusya'dan S-400 savunma sistemini almıştır, Cumhurbaşkanımız belirtti. Türkiye aldığı karardan vazgeçmez. Türkiye'de ifade özgürlüğü anayasa garantisi altındadır fakat teröre destek vermekle ve mevcut Türkiye'de seçimle işbaşına gelmiş rejimi yıkmakla ifade özgürlüğü farklıdır. Bu sabah 10'uncu gözlem üssümüze yönelik bir saldırı oldu, 3 askerimiz hafif şekilde bundan etkilendi. Saldırıların kasıtlı olduğunu düşünüyoruz. Rusya ile bu konuylla ilgili görüşüyoruz. Rejim saldırılarını sürdürürse gereğini yaparız. Bundan kimsenin tereddütü olmasın” dedi.

Fransa Dışişleri Bakanı Le Drian ise, “Basın özgürlüğü konusunda görüşümü ifade etmiştim. Fransa'daki gazetecilerin güvenlik konularını paylaştıklarını söylüyorsunuz. İdlib konusunda ise bizi kaygılandıran bir durum söz konusu. Biz Türkiye'yi bu konuda destekliyoruz. Ateşkese uyulmasını sağlamak zorundayız. Çok tehlikeli patlayıcı bir etkiye sahip olabilecek durum var ortada. Bu sabah yaşananlar bize, ‘etki sahibi olan ülkelerin gerekli adımları atmaları gerekir’ mesajı verdi” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 13 Haziran 2019, 14:21

YORUM EKLE

Popüler Haberler