Af ve Ceza İndirimi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Af ve Ceza İndirimi Teklifi Yasası’nda Kritik Açıklama

TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ve AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü Af ve Ceza İndirimi Teklifi Yasası'yla alakalı kritik açıklamalarda bulundu. Af ve ceza yasasının çıkmasını bekleyen hükümlü yakınlarının en çok merak ettiği soru olan " Af ve ceza indirimi yasası çıkacak mı? ne zaman yürürlüğe girecek?"soruları oluyor. İşte sizler için gündem gelişmelerinden derlediğimiz genel af ve ceza indirimi konusundaki son gelişmeleri.

Af ve Ceza İndirimi Ne Zaman Yürürlüğe Girecek? Af ve Ceza İndirimi Teklifi Yasası’nda Kritik Açıklama

Af ve Ceza İndirimi Teklifi Yasası’nda Kritik Açıklama

Türkiye Büyük Millet Meclisi Adalet Komisyonu Başkanı ve Adalet ve Kalkınma Partisi Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü af ve ceza indirimi teklifi hakkında kritik açıklamalar yaptı.

AK Parti Kastamonu Milletvekili Hakkı Köylü yaptığı açıklamalarda Af Yasası’nın seçimlerden evvel masaya yatırılmasının imkanı olmadığını ifade etti. Af Yasası’ndan çok, infaz sisteminde birtakım değişiklikler yapılması yönünde ya da şartlı tahliye konusuyla alakalı bir teklif yapılması yönünde bir beklenti olduğunu belirtti.

Hakkı Köylü, bu konu hakkında partilerin bir proje hazırlayıp konsensus sağlaması gerektiğini ve bunun yapılmadığı takdirde ilgili konunun masaya yatırılmasına imkan olmadığını söyledi. AK Parti Kastamonu Milletvekili sözlerine, ‘Bunu bana Adalet Komisyonu toplantısında ilettiler masaya yatırılması için fakat diğer partilerin, AK Parti’nin değil söyleyeceği bir söz var ise ortaya çıkmadan bunu masaya yatırmamız doğru olmazdı’ diyerek devam etti. Bu durumu ilgili kişilere de anlattığını ve böyle bir durum söz konusu olursa ve partiler el ele verip çalışırsa, bunun ihtimal bile olması durumunda sürecin seçimden sonraya kalacağını ifade etti.

Bu durumun seçimlerde kullanılacak bir koz olarak kullanılmaması gerektiğini ve böyle bir konunun olması halinde bu çalışmaların sonlanması ve önlerine gelmesinden sonra komisyonda değerlendireceklerini belirten Köylü, genç ve tecrübesiz bazı hakimlerin doğru ve adil kararlar almakta zorlandığına da dikkat çekti. Vatandaş arasında yargıya karşı var olan bakış açısında güvensizlik olmaya başladığını söyledi.

FETÖ olaylarının yaşanmasından sonra 5.000 kadar hakimin görevinden alındığını ve bundan dolayı büyük bir açık oluştuğunu bu sebepten de birçok yeni hakimin göreve alındığını ifade eden Hakkı Köylü, alınan bu yeni hakimlerinin yeterli seviyede staj eğitimi görmeden ve yeterli seviyede tecrübe edinmeden göreve başladıklarını söyledi. TBMM Adalet Komisyonu Başkanı ,genç hakimlerin bilgi ve deneyimi kısıtlı olduğunu bu sebepten bazı kararları doğru ve adaletli şekilde almakta güçlük çektiklerini ve bunun çözümünün ise yine yargının içinde olduğuna değinerek sözlerine son verdi.

Güncelleme Tarihi: 04 Şubat 2019, 22:03

YORUM EKLE

Popüler Haberler